Norwegian 6 uçağının yere indirdi

Norwegian Havayolları’nın B787 Dreamliner tipi uçaklarının motor arızası nedeniyle üçte birinin yere indirildiği belirtiliyor.

Airlive.net’te yer alan habere göre, Norveçli havayolunun LN-LNA (B788), LN-LNB (B788), LN-LND (B788), LN-LNG (B788), LN-LNH (B788), SE-RXY (B789) kuyruk tescilli 6 adet Dreamliner tipi uçağının Glasgow Prestwick Havalimanı’nda yerde beklediği açıklandı.

Rolls-Royce’un, Dreamliner’larda kullanılan Trent 1000 motoruyla sorunları çözmek için çalışmalarına devam ettiği belirtilirken, bazı modellerde türbin kanadı değişiminin hızlandığını ve 2020’nin ikinci çeyreğine kadar yerde bekleyen uçak sayısının tek rakamlara düşmesinin planlandığı bilgisi verildi.

@DanielSander95

Daha önce Air New Zealand ve British Airways’te benzer sorunlar nedeniyle Dreamlineri tipi uçaklarının yere indirmişti.

Norveçli havayolunun 11 Ağustos’ta Roma-Los Angeles seferini yapan Dreamliner uçağı motor arızası nedeniyle Roma Havalimanı’na geri dönmüştü.

Fiumicino Havalimanı’ndan kalkan 787-8 Dreamliner tipi uçağın kalkıştan hemen sonra motor (Trent 1000) arızası yaşadığı rapor edilmişti.

Uçağın motorundan çok sayıda metal parça ise ve Fiumicino Havalimanı-Isola Sacra bölgesi arasında kalan yerleşim yerinin üzerine saçılmıştı.