Norwegian’da İran krizi

Norwegian Havayolları’nın, Dubai-Oslo seferini yaparken arızalanan ve İran’a acil inen uçağının krizi devam ediyor.

Airlive.net’in derlediği habere göre, 14 Aralık günü Dubai’den havalanan B737 MAX 8 tipi uçak (LN-BKE) motor arızası yaşadı ve arızalanan motoru kapatıp İran’ın Şiraz Havalimanı’na acil indi.

Bu inişle birlikte ilk kez bir Norveçli havayolu düzenli bir servis bağlantısının olmadığı bir ülkeye iniş yapmış oldu.

Havayolu yolcularını bir başka uçak gönderip Oslo’ya ulaştırırken, arızalana MAX tipi uçağın ise İran’daki bekleyişi devam ediyor.

Yolcular için baş ağrısı

Haberde durumun uçakta bulunan yolcular için baş ağrısı olduğuna vurgu yapılırken, İran’a giriş yapan yolcuların vize feragat programı kapsamında ABD’ye girmelerine izin verilmediği belirtildi.

Bu durumda uçakta bulunan yolculardan Oslo-New York aktarmalı seferi yapacak olanları varsa (bir çok yolcunun olduğu belirtiliyor), bu yolcuların ABD Büyükelçiğine gidip izin almaları ve durumu bildirmeleri gerektiği ifade edildi.

Haberde yolcuların tüm hayatları boyunca bu uygulamayı yapmak zorunda kalabileceği belirtildi.

Havayolu için baş ağrısı

Yaşanan olayın havayolu içinde ciddi baş ağrısı olduğu belirtilirken, Boeing modeli uçağın Norveç’ten gönderilen mühendisler ve bakım ekibi incelemesi sonrasında motorunun değiştirilmesine karar verildi.

Ancak İran’a uygulanan yaptırımlar nedeniyle, ülkedeki mevcut Airbus ve Boeing uçağı için yedek parça ithalatı yasak durumda.

Yaşanan bu krizin çözüme kavuşturulması için İranlı ve ABD makamları arasında özel düzenlemelerin yapılması gerekiyor.