Norwegian’da tüm planlar sil baştan

Pandemi öncesine kadar Avrupa’da yükselişiyle dikkat çeken Norwegian Airlines, salgın nedeniyle büyük bir yeni yapılanma içine giriyor.

Geçtiğimiz günlerde tüm B787 filosunu emekliye ayıracağını ve uzun menzilli uçuşlarını durduracağını açıklayan Norveçli taşıyıcı dar gövde filosu içinde radikal kararlar aldı.

Havayolunun dar gövde uçak filosunu yarı yarıya azaltacağı ve tekrardan kar durumuna geçirecek rotalarda operasyon ağı kuracağı açıklandı.

Bu plana göre Norwegian’ın 103 uçaklık filosunun 50 uçağa inmesi bekleniyor.

Salgın nedeniyle ciddi küçülmeye giden havayolunun geniş gövde uçak filosunun hizmetten çıkmasıyla filosu önce 140 uçaktan 103 uçağa düşecek ve 37 adet B787 filodan çıkarılacak.

İkinci aşamada ise 53 adet dar gövdeli uçak daha filodan çıkarılacak ve 50 uçaklık filoya göre yeni bir operasyon ağı oluşturulacak.

Norwegian’ın bu süreçte kar getirecek İskandinavya ve Avrupa rotalarına odaklanacağı, bu noktalara operasyonlarını yoğunlaştıracağı belirtiliyor.

Salgın öncesinde ABD hattında operasyonlara geçmeye hazırlanan havayolu salgının yarattığı kriz sonrasında çok farklı bir profille ayakta durmaya çalışacak.

AirTürkHaber