O anlaşmada askıya alındı

ABD Başkanı  Trump, New York’ta 2019 mali yılı için Ulusal Savunma Yetki Yasası’nı (NDAA) imzaladı.

Planda ABD Savunma Bakanlığı’na 2022’den önce ani konvensiyonel saldırı kabiliyetini arttırması için bütçe ayrıldı.

ABD’nin şimdiye kadarki en yüksek bütçe planında Rusya ile Soğuk Savaş sonrasında imzalanan Açık Semalar Anlaşması’nın askıya alınması talep edildi.

Plana göre, ABD daha önce gerçekleştiğini ileri sürdüğü ihlaller için Rusya’ya ceza uygulanmadığı sürece Açık Semalar Anlaşması’nın uygulanmasına yönelik hiçbir kaynak ayırmayacak.

Askıya alma durumu ABD Başkanı, Kongre’ye Rusya’ya ihlaller için ceza verildiğini onaylamadığı sürece devam edecek.

Açık Semalar Anlaşması 1992 yılında imzalanmış ve Soğuk Savaş sonrasında Avrupa’da güven inşa etmek için en önemli adımlardan biri olmuştu.

2002 yılından beri yürürlükte olan anlaşma çerçevesinde imzacı ülkeler birbirlerinin askeri eylemleri ve orduları hakkında açıkça bilgi toplayabiliyordu.

ABD Haziran 2017’de Rusya’nın Baltık Denizi’nde anakara ile bağlantısı olmayan dışa kapalı yerleşim bölgesi Kaliningrad kenti üzerinde uçuşları yasaklayarak anlaşmayı ihlal ettiğini ileri sürmüştü.

Rusya’dan açıklama

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç de ABD’nin yeni bütçe planı kapsamında Rusya ile Açık Semalar Anlaşması’nı askıya almasına aynı şekilde karşılık verebileceklerini söyledi.

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Klintseviç “Uzmanlarımız durumu inceleyecek. Anlaşmanın dondurulması bizim imkan ve güvenliğimizi kısıtlarsa aynı şekilde karşılık vermeye yönelik bir karar alınabilir” dedi.

Rus senatör Konstantin Kosaçev de hukuki açıdan ABD’nin Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde Rusya ile işbirliğini donduramayacağını, tüm anlaşmazlıkların anlaşma dahilinde bir komisyon tarafından çözüldüğünü ifade etti