O kazanın nedeni açıklandı

Paris Kahire seferini yaparken Akdeniz açıklarında denize çakılan Mısır Havayolları’na (Egyptair) ait uçağın düşüş sebebinin kokpitte çıkan yangın olduğu açıklandı.

2016 yılı Mayıs ayında Girit Adası’nın 370 kilometre güneyinde düşen uçağın ilk belirlemelere göre terör saldırısı nedeniyle düştüğü belirtilmişti.

Fransız yetkililer uçağın ses kayıt cihazında yaptıkları incelemede kabin görevlilerinin uçağın düşmesinden hemen önce kokpit bölgesinde yangın çıktığını, sistemin içeride duman sinyali verdiğini ve kısa zamanda da alevlerin tüm gövdeyi sardığına dair konuşmaların deşifre edildiğini açıkladı.

Fransız Sivil Havacılık Kurumu ise (BEA) yaptığı basın açıklamasında elde edilen bulgulara göre uçağın düşme sebebinin ‘en büyük ihtimalle yangın olduğunu’, uçağın elektronik aksamlarının alev alması sonrası pilotların da kontrolü kaybetmiş olabileceğini belirtti.

Yunan hava sahasından çıktıktan dakikalar sonra irtibatın kesildiği uçakta 56 yolcu, 3 güvenlik görevlisi ve 7 mürettebat bulunuyordu.

Uçakta 30 Mısırlı, 15 Fransız ve 2 Iraklının yanı sıra Belçika, Kuveyt, Sudan, Suudi Arabistan, Çad, Cezayir, İngiltere, Kanada ve Portekiz’den birer yolcu vardı.

Olaydan hemen sonra Mısırlı yetkililer uçağın düşme sebebini terörist saldırı olarak açıklamıştı.

Bu olaydan yaklaşık altı ay önce Rus yolcu uçağı Mısır’ın turizm kenti Şarm El Şeyh kentinden havalandıktan sonra Sina Yarımadası üzerinde düşmüştü.

Rus istihbarat servisi FSB, 224 yolcuyla düşen Airbus A320 tipi uçağın enkazında patlayıcı parçalarına ulaşıldığını ve olayın bir terör saldırısı olduğunu duyurmuştu. (Euronews)