O pilotun uyuyakalma sebebi açıklandı

Avustralya’da geçtiğimiz yıl Kasım ayında pilotun uçuş esnasında uyuyakaldığı ilginç olaya ilişkin rapor açıklandı.

Piper PA-31-350 tipi uçağın pilotu, Tazmanya’dan Avustralya’nın King Adası’na sabahın erken saatlerinde yaptığı nakliye uçuşunda uyuyakalmış ve iniş yapacağı meydanı 78 km geçmişti.

Bu sürede hava trafiği kontrolörleri ve bölgedeki diğer pilotlar uyuyan pilotla iletişim kuramazken, sonrasında ise King Adası’ndaki hedefini yaklaşık 78 km aşmış olduğunu fark eden pilot havaalanına dönüp güvenli bir şekilde iniş yapmıştı.

Olayla ilgili soruşturmayı yürüten Avustralya Ulaşım Güvenlik Kurulu (ATSB) raporuna göre pilot, uçuş öncesine programlanmış dinlenme süresinde uyuyamadı.

Soruşturma ayrıca pilotun yorgunluğunun performansı etkileyecek düzeyde olduğunu ortaya koydu. Buna göre pilot dinlenme süresinde uyumayı başarabilmiş olsaydı da uçamayacak kadar yorgun olacaktı.

ATSB Ulaşım Güvenliği Müdürü Nat Nagy, “Bu soruşturma pilotların uçuş öncesinde ve uçuş sırasında yorgunluk seviyelerini değerlendirmeleri gerektiğini vurgulamaktadır” dedi.

Gece uçuşlarına başlamadan önce pilotların uyku düzenini değiştirmesi ve yeterince dinlenmesi gerektiğini belirten Nagy sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uykularını almak için dinlenme sürelerini kullanmak ve yorgun hissetmeleri durumunda kendilerini görevden almak pilotların sorumluluğunda. Ama aynı zamanda gerekli politikaları uygulamak ve uçuş mürettebatının yorgunluğu bildirebileceği veya gerektiğinde kendini görevden alabileceği bir kurum kültürü ve destekleyici bir çalışma ortamı yaratmak da operatörlerin yükümlülüğü.”