Ocak’tan önemli açıklamalar

DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, yürütülen projeler ve son durumları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

17 yılda uygulanan ulaştırma politikalarının bu başarıların sağlanmasında önemli olduğuna vurgu yapan Ocak, geliştirilen projelerle de DHMİ’nin bir dünya markası haline geldiğini ifade etti.

Ocak tarafından konuya ilşkin yapılan açıklama şu şekilde oldu:

Ülkemiz, sivil havacılık alanında büyük aşama kaydederek Avrupa’da en hızlı gelişme gösteren, dünya sivil havacılığı nezdinde saygı duyulan bir noktaya ulaştı. Bu başarı grafiğinin yakalanmasında hiç şüphesiz son 17 yılda uygulanan ulaştırma politikaları etkili oldu.

Ülkemizin, dünyadaki emsallerinden çok daha modern havalimanları ve terminallerle donatıldığını söyleyebilirim. Hayata geçirilen büyük projelerle DHMİ de işletme ve ileri teknolojik altyapı bakımından bir dünya markası haline geldi.

Birçok havalimanımız Avrupa devlerini geride bırakan rekorlara imza atarak itibarlı ödüllerin sahibi oldu. Bu başarıları, Cumhuriyet tarihimizin havayolu sektöründeki en büyük projesi olan İstanbul Havalimanı ile taçlandırmanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

Tüm dünyanın gözünü kamaştıran bu muhteşem eser, sadece Orta Doğu, Avrupa ve Asya’nın merkezindeki Türkiye’nin değil, dünya havayolu ulaşımının merkez üssü olacaktır.

Soruda da belirtildiği gibi İstanbul Havalimanımızın yanı sıra Türkiye genelinde birçok önemli proje yürütmekte ve başarılarımızı sürekli kılacak büyük yatırımlara imza atmaktayız.

Kuruluşumuz bünyesinde terminal binaları ile pat sahaları yapımı ve yenilenmesi işlerinin yanında çeşitli mütemmim bina yapımı ve havalimanı rehabilite işleri olmak üzere toplam 34 inşaat projesi yürütülüyor.

2018 yılı sonu itibarıyla Muş Sultan Alparslan ve Kahramanmaraş Havalimanı Terminal Binası Yapımı ile Kars Harakâni, Havalimanı, Van, Antalya Havalimanları Pat Sahaları Yapımı işleri tamamlandı. 

Balıkesir (Merkez) Havalimanı Terminal Binası Yapımı işinin de kısa süre içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Gaziantep Havalimanı Terminal Binası ve Tokat Yeni Havalimanı Üst Yapı Tesisleri Yapımı ile Tokat Yeni Havalimanı PAT Sahaları Yapımı işleri iş programına uygun bir şekilde devam ediyor.

Genel Müdürlüğümüzce bugün itibariyle ülkemiz havacılık sektöründe gerçekleştirilen Kamu Özel İş birliği projesi sayısı ise 18’e ulaştı. Daha büyük proje ve eserlerle geleceğe yolculuğumuz devam ediyor; DHMİ Çalışıyor Türkiye Uçuyor!

Bir dergi ile yaptığımız söyleşide yöneltilen: “DHMİ, son dönemde hep İstanbul Havalimanı ile gündeme gelse de Türkiye genelinde birçok proje yürüttüğünü biliyoruz. Kaç proje yürütüyorsunuz?” şeklindeki soruya verdiğim bu cevabı paylaşmak istedim siz değerli takipçilerimle.Etiketler: ,