Önemli görüşmede S-400 açıklamaları

Rusya’da seçimleri kazandıktan sonra ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ağırlandı.

İki lider daha önce anlaşma yapılan S-400 hava savunma sistemleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir basın mensubunun sorusunu üzerine S-400 füzelerinin teslimatıyla ilgili şunları söyledi:

“S400 füzeleriyle alakalı konu, tamamıyla Türkiye’nin kendi kararıdır ve bu konuda değerli dostlarımız Rusya Federasyonu’nun bu talebimize olumlu yaklaşımı, aramızda bu anlaşmanın yapılmasını getirmiştir ve biz de S400 konusunda anlaşmamızı yaptık ve biz bu defteri kapadık, bitti o iş. Şu anda artık bu işin imalat süreci devam etmektedir. Hatta hatta biraz da teslimatı erkene almak suretiyle Rusya bize olan bu noktadaki samimiyetini çok daha güçlü hale getirmiştir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile başka anlaşmalara ilişkin de, “Savunma sanayisine yönelik başka kalemlerde de iş birliklerimiz olabilir. Buna Rus şirketlerinin açık olduğunu zaten gördük” dedi.

Putin: “S-400 önceliğimiz”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 7. Türk-Rus Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye ile imzalanan S-400 füze savunma sistemleri anlaşmasını hayata geçirmenin öncelikleri olduğunu söyledi.

Putin, “Türkiye’ye S-400 sistemlerinin sevk edilmesini öngören anlaşmanın hayata geçirilmesi, askeri-teknik alandaki önceliğimiz. Hükümetlerarası komisyon toplantısında Türkiye’ye modern Rus askeri ürünlerinin sevkiyatının detaylı şekilde ele alınacağı düşüncesindeyiz” ifadelerini kullandı.