Onur Air kazasının raporu açıklandı

Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde geçtiğimiz yıl 21 Mayıs’ta burun üstü inen Onur Air uçağı için hazırlanan kaza raporu açıklandı.

Uzmanlar olayın kilit aktüatör bileşenlerinde meydana gelen sorun nedeniyle yaşandığı ve bu nedenle Onur Air uçağının ön iniş takımlarının açılmadığını belirtti.

21 Mayıs günü Medine’den Dakka’ya gitmek için havalanan SV3818 sefer sayılı TC-OCH kuyruk tescilli Airbus A330-200 tipi uçakta kalkıştan 22 dakika sonra 37.000 feet’de seyir sırasında hidrolik bir arıza yaşadı.

Suudi Arabistan Havacılık Araştırma Bürosu, yeşil hidrolik sistemin düşük seviye rezervuar uyarısı gösterdiğini ve mürettebatın Cidde’ye yönlendirildiğini belirtti.

Uçağın son yaklaşmaya girdiğinde ön iniş takımlarının açılmadığı belirtilirken, bu nedenle uçağın iki kez pisti pas geçtiği açıklandı.

Raporda, kulenin ön iniş takımlarının açılmadığı bilgisini verdiği ifade edildi.

İlk yaklaşmaya girilmesinden 90 dakika sonra uçağın acil durum ilan ettiği ve inişe geçtiği bu esnada ise 34R pistinin boşaltılarak Onur Air uçağının beklendiği bilgisi verildi.

Ön iniş takımları açılmadan inişe geçen uçağın gövdesi yere temas etmeden, 1.350 m. boyunca pistte ilerlediği ardından ise gövdesinin yere temas ettiği ve pistte sürüklendiği belirtildi.

İniş sonrasında uçağın sağ motoruna (Rolls-Royce Trent 700) yangın söndürme ekipleri tarafından köpük sıkıldığı raporda belirtildi.

Yolcuların ise slidelar aracılığıyla uçaktan tahliye edildiği bu esnada 1’i ciddi 52 yolcunun yaralandığı bilgisi verildi.

Uçağın yapılan teknik incelemelerinde, burun üstü iniş sırasında her iki motorunda sürtünme sonucu ağır hasar aldığı ve artık uçamayacağı öğrenilmişti.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber