Opportunity’e veda edildi

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars’a yıllar önce gönderilen robot Opportunity’nin ‘öldüğünü’ resmi olarak açıkladı.

2004 yılında Mars yüzeyine 90 günlük görev için gönderilen ancak ve uzun süre burada görev yapan ‘Opportunity’ isimli robotun kesin olarak servis dışı kaldığını doğruladı.

NASA’nın projeden sorumlu bilim insanı Thomas Zurbuchen, Kaliforniya’daki bir basın toplantısında robottan 2018 yılından itibaren haber alınamaması neticesinde görevi sonlandırdıklarını söyledi.

Yetkililer başlangıçta ‘Opportunity’nin Mars’taki görevinin sadece üç ay süreceğini düşündüklerini, bu kadar uzun süre devam edeceğini hayal bile edemeyeceklerini ifade etti.

8 ay önce şiddetli bir toz fırtınasına maruz kalarak şarj edilemeyince uyku moduna geçen Opportunity’i uyandırmak için binden fazla mesaj ve emir gönderildi.

Ancak o bunların hiç birine cevap veremedi. Geçtiğimiz günlerde yapılan son girişim sonrası yetkililer görevi sonlandırmada karar kıldı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’da veda edilen Opportunity için yayınladığı mesajında, Mars’ın güzelliklerini insanlığa gösterdiği ve ülkesini gururlandırdığı için teşekkürlerini iletti.

NASA Başkanı Jim Bridenstine Opportunity için yayınladığı mesajında, uzay aracının herkesin hayal edebileceğinden çok daha fazlasını yaptığını vurgularken NASA ailesinin Opportunity ile gurur duyması gerektiğini ifade etti.