Opportunity’e veda vakti mi?

Kızıl Gezegen Mars yüzeyinde 2004 yılından bu yana görev yapan Opportunity, artık son günlerini yaşıyor olabilir.

Araçla bir süredir iletişim kuramayan NASA, bunun Mars yüzeyindeki sert fırtınalar nedeniyle gerçekleştiğini, artık umutların azaldığını söylüyor.

Haziran ayından bu yana Mars’ın bazı bölgelerini etkisi altına alan bir toz fırtınası nedeniyle, bir süredir Opportunity’den haber alınamıyor.

Uzmanlar, toz fırtınasının şiddetinin azaldığını, Opportunity üzerindeki güneş panellerinin ışık alması için uygun seviyeye gerilediğini söylüyorlar.

Buna rağmen araçtan haber gelmemesi, fırtına sırasında ciddi bir hasar aldığının kanıtı olabilir.

NASA, Opportunity’den bir daha asla haber alınamayacağına dair uyarı açıklamasında bulundu. Araçtan gelen en son mesaj 10 Haziran 2018’de kaydedildi.

Opportunity’nin ikizi olan Spirit, 2009 yılında Mars üzerindeki bir yığına sıkıştı, NASA aracı kurtaramayınca sistemlerini devre dışı bıraktı.

Her iki araç da 2003 yılında Dünya’dan Mars’a, sadece 90’ar günlük görevler için gönderilmişlerdi. İkisi de görev sürelerinin çok üzerinde hizmet verdiler.

NASA, Opportunity’den bir süre daha haber alamazsa görevi sonlandıracağını doğruladı.

Bu iki aracın yerini alacak olan daha gelişmiş bir teknolojiye sahip yeni bir Mars aracı olan InSight, önümüzdeki Kasımda Mars’a iniş yapması ve yeni bilgilerin onun aracılığıyla gelmesi planlanıyor.