Orta Afrika’ya Mi-172 teslimatı

Rus devlet savunma şirketi Rostec bünyesinde yer alan Russian Helicopters, Ekvator Ginesi’ne iki adet Mi-172 tipi helikopter teslimat gerçekleştirdi.

Ekvator Ginesi ile yapılan anlaşma kapsamında ülkeye Kazan Helikopter tesislerinde üretilen iki adet Mi-172’nin, teslimat için Orta Afrika’ya gönderildiği öğrenildi.

özleşme kapsamında üretilen helikopterlerden biri VIP modifikasyonuna sahip olurken, diğer helikopterin yolcu taşımada kullanılacağı belirtildi.

VIP helikopterin yolcu kapasitesinin 12 olduğu belirtilirken, yolcu taşımacılığında kullanılacak diğer helikopterin yolcu kapasitesinin 26 olduğu öğrenildi.

Russian Helicopters CEO’su Andrey Boginsky, teslimata ilişkin açıklamasında, Ekvator Ginesi ile uzun süredir iş birliklerinin olduğunu belirtirken, ülkeye 2006 yılında da bir VIP bir de yolcu helikopteri teslim ettiklerini vurguladı.

Boginsky, Russian Helicopters’in güvenlik, kolay kullanım ve iyi fiyat gibi etkenlerle birlikte Afrika’da oldukça popüler olduğunu ifade ederken, bu sözleşmenin yeni sözleşmelere kapı açacağına inandıklarını açıkladı.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber