Ortaklık 6 ayda uçurdu

Emirates Havayolu, flydubai ile yaptığı ortaklık kapsamında altı aylık sürede elde edilen başarılı sonuçları açıkladı.

Ortak olmalarının ardından ilk altı aylık dönemde yüksek yolcu sayılarına ulaşan Emirates ve flydubai, yolculardan aldıkları olumlu dönüşlerle 2017 Temmuz ayında duyurdukları genişletilmiş uçuş birlikteliğine başarılı bir başlangıç yaptı.

2017 Ekim ayı sonunda başlayan ilk ortak uçuşların ardından Kasım 2017 ve Mart 2018 tarihleri arasında, 400 binden fazla yolcu ağırlayan Emirates ve flydubai; 250 binden fazla yolcunun da bir sonraki yılın yolculuklarını şimdiden planladığını açıkladı.

Öncelikle 29 şehre yapılan uçuş paylaşımları ile başlayan ortaklık; artan uçuş sıklıkları, küresel uçuş noktalarına tek bir biletle genişletilmiş ulaşım imkânı, yolcuların bagajlarını varacakları yere kadar her noktada kontrol etmelerinin rahatlığı, Dubai’den olan aktarmalı uçuşlardaki transferlerin kolaylığı gibi faydalar sayesinde artan talepleri karşılayacak şekilde hızlıca genişledi.

Şu an 141 destinasyona uçan Emirates, geçen yıl Atina, Zagreb ve Phnom Penh üzerinden Newark’a, yönelik yeni rotalar oluşturmuştu ve bu yıl da Londra Stansted ve Santiago de Chile’ye hizmet vermeye başlayacak.

flydubai ise, 80’ine Emirates’in hizmet vermediği toplam 97 destinasyona uçuş gerçekleştiriyor ve böylece toplam ortak ağın kapasitesi, 206 uçuş noktasına çıkarılmış oluyor.

Her ikisinin de merkezi Dubai olan şirketler, bugün 90’dan fazla destinasyon için yaptıkları uçuş paylaşımı ile, ağlarında müşterilerine daha fazla uçuş esnekliği sağlamaya devam edecek.

Son dönemde duyurulan yeni ortak uçuşlar, Krakow, Dubrovnik ve Kinshasa’yı da içeriyor ve 13 Haziran’dan itibaren Catania, 15 Haziran’dan itibaren Selanik ve 11 Ekim’den itibaren Helsinki olmak üzere, yeni uçuş noktalarının ağa eklenmesi bekleniyor.

Emirates Group Başkan ve CEO’su ve flydubai Başkanı HH Şeyh Ahmed bin Saaed Al Maktoum başarılı ortaklığa ilişkin şunları söylüyor: “Aldığımız rezervasyonlar, müşterilerimiz ve ticari ortaklarımızın geribildirimi açısından, Emirates ve flydubai ortaklığının iyi gidişatından dolayı büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Müşterilerimiz artık, yolculuklarını planlarken, daha fazla esneklik ve konfor ile, kapsamlı ağımız üzerinden uçuş yaptıklarında, her iki dünyanın da en iyi imkanlarından faydalanabiliyor. Avrupa ve Birleşik Devletler’den Ortadoğu ve Batı Asya uçuş noktalarına kadar olan birleştirilmiş Emirates-flydubai programlarına yönelik güçlü bir talep oluştu. Bu ortaklıkla, bir destinasyon olarak Dubai, geliştirilmiş bağlantı imkanları ve yeni seyahat akışlarından faydalanabiliyor. İşlek bir havacılık merkezi olarak, Dubai ayrıca, bu iki şirket arasındaki daha iyi yapılan tarife koordinasyonundan da faydalanıyor. Bu bir kazan-kazan durumu.”