Patlama füze testi sırasında yaşandı

Rusya atom enerjisi ajansı, perşembe günü ülkenin kuzeybatısındaki bir füze testi esnasında yaşanan kazada 5 personelinin öldüğünü doğruladı.

Rus medyası ise o sırada Putin’in şubatta tanıtımını yaptığı yeni nesil ‘Zirkon’ füzesinin denendiğini öne sürdü.

RUSYA’nın kuzeybatısındaki Severodvinsk kentindeki askeri birlikte geçtiğimiz perşembe füze motoru denemesi esnasında meydana gelen patlama ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.

Rusya Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un basın servisinden yapılan açıklamada deniz platformunda meydana gelen olayda 5 görevlinin öldüğü, 3 personelin ise yaralandığını açıkladı.

Ancak Rusya Savunma Bakanlığı, olay günü 2 uzmanın öldüğünü, 6 görevlinin ise yaralandığını açıklamıştı. Rosatom’un açıkladığı ölü sayısına daha önce açıklanan kayıpların dahil edilip edilmediği belli değil.

RADYASYON ARTIŞI

Patlama ile ilgili Rus basını da yeni bir iddia ortaya attı. Denemesi yapılan motorun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yeni nesil hipersonik gemisavar ‘Zirkon’ füzesine ait olduğu öne sürüldü.

Rus Kommersant gazetesi ile “Lenta.ru” sitesinin bölgedeki bir askeri teknisyenden aktardığına göre patlama, sıvı yakıtı oksitleyen katalizatör maddelerinin ani birleşmesinden kaynaklandı.

Bu teknolojinin de Zirkon füzesinde kullanıldığı belirtildi. Patlama sonrasında bölgede radyasyon seviyelerinde kısa süreli artış saptanmıştı.

Personelinin test edilen motorun “izotop güç kaynağına” destek sağladığını belirten Rosatom, “Deniz Kuvvetleri’ne ait poligonda yapılan füze denemesinde belirli radyoaktif izotopların kullanıldığı sıvı yakıtın yanması radyasyon seviyesinin artmasına neden olmuştur” açıklamasını yaptı.

Rus RBK gazetesine konuşan Moskova Nükleer Araştırma Enstitüsü’nde uzman Boris Zhuikov da, izotop güç kaynaklarının esasında uzay araçları için kullanıldığını ve çoğunlukla bu teknoloji ile çalışan insanlar için tehdit teşkil etmediğini söyledi.

Rus uzman, olay sırasında ölçülen radyoaktivite seviyelerinin nükleer reaktörlerdeki ciddi kazalarda ölçülenle kıyaslanamayacağını da ekledi.

1 SAAT SÜRDÜ

Çevre örgütü Greenpeace Rusya da, açıklanan resmi radyasyon seviyesini teyit etti, ancak bu yüksek seviyenin bir saat boyunca devam ettiğini açıkladı.

Resmi açıklamada yüksek seviyenin yarım saat etkisini sürdürdüğü belirtilmişti. Fransız AFP ajansı radyasyon alarmı yüzünden Severodvinsk sakinlerinin geçen perşembe iyot stoklamak için eczanelere akın ettiğini bildirdi.

AFP’ye konuşan eczacı Yelena Varinskaya, “İnsanlar panikledi. Bir saat içinde tüm iyot ve iyotlu ilaçlar satıldı” dedi.

TANITIMINI PUTİN YAPMIŞTI

Rus basınının iddia ettiği gemisavar “Zirkon” füzesini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 20 Şubat 2019 tarihinde dijital görseller eşliğinde tanıtmıştı.

Konuşmasında Zirkon ile ilgili, “Avlamayı denesinler de görelim” demişti. Bu füze, sesten 9 kat hızlı uçan hipersonik bir sistem olarak tanımlanıyor.

Füzenin hızı saatte 11 bin kilometre. NATO standartlarına göre “SS-N-33” olarak sınıflandırılıyor.

Esas olarak 1000 kilometre menzildeki savaş gemilerini imha etmek için geliştirilen bu füze gemi, uçak ve kara üslerine konuşlandırılabiliyor. (Hürriyet)