Pazar günü 40 uçuş iptal etti

Southwest Havayolları’nın geçtiğimiz hafta New York-Dallas seferini yapan uçağının motorunun patlaması sonrasında yapılan motor kontrolleri nedeniyle sadece 40 uçuşunu iptal ettiği açıklandı.

Havayolundan verilen bilgilere göre, yaşanan olay sonrasında CFM56 motorları için 30 günlük hızlı denetim operasyonuna başlayan şirketin Pazar günü minimum düzeyde sefer iptali yaptığı öğrenildi.

Pazar günü sadece 40 uçuşun iptal edildiği ve bunun %1’lik orana denk geldiği belirtildi.

Havayolunun tüm denetimler için gece gündüz aralıksız çalışmalarına devam edeceği belirtilirken, yaşanabilecek olası iptaller için ise yolcularına uçuşlarını kontrol etmeleri uyarısında bulunuldu.

40 uçuşun iptal edilmesinin nedeninin ABD ve Avrupa havacılık otoritelerinin denetimleri nedeniyle değil, havayolunun gönüllü olarak gerçekleştirdiği hızlandırılmış denetim programı olduğu açıklandı.

ABD ve Avrupalı havacılık otoriteleri ilk etapta 700 adet CFM56-7B motoru kullanılan uçaklar için 20 günlük acil muayene isterken, Ağustos ayında bu sayı 2500 olacağı belirtilmişti.

ABD Federal Havacılık Kurumu (FAA) raporuna göre metal eskimesi emareleri saptanan motorda kırılan bir pervane kanadı dolayısıyla yaşanan patlama uçağın bir camının kırılmasına ve bir yolcunun ölümüne neden olmuştu. (CNN Int)