Pegasus’tan mağduriyet ödemesi

Pegasus’un Trabzon’da pistten çıkan uçağında bulunan yolculara 2 bin TL’lik mağduriyet ödemesinin yapıldığı öğrenildi.

Kaza sonrası yolculara tazminat ödenip ödenmeyeceği tartışılırken, yolculara firma tarafından mağduriyet ödemesi olarak 2 bin TL para yatırıldığı kaydedildi. Bu meblağ kabul eden yolcuların I BAN numarası alınarak hesaplarına para yatırıldığı ortaya çıktı.

TAZMİNAT DEĞİL MAĞDURİYET ÖDEMESİ

61saat.com’un 2000 TL’yi alan yolcularla yaptığı görüşmede, yolcular hesaplarına para yattığını teyit ederek ‘Bizi firmadan aradılar, yaptığımız telefon görüşmesinde hesabınıza 2000 TL yatıracağız. Bu bir kaza tazminatı değildir. Tüm yasal haklarınız saklıdır. Sadece uçak kaza yaptıktan sonra kişisel eşyalarınızın olduğu çantalarınızı alamadığınız, eşyalarınıza ulaşamadığınız için yaşadığınız mağduriyet karşılığında bu ödemeyi yapıyoruz’ denildiği ifade edildi.

PARAYI ALAN DAVA AÇABİLECEK Mİ ?

Hesaplarına yatan bu paraları kabul eden kişilerin Pegasus’a dava açma haklarından mahrum kalacağı yönündeki dedikoduları ise alanında uzman hukukçular yalanladı.

Her yolcunun dava açma hakkına sahip olduğunu, bu parayı almakla dava açma hakkından feragat ettikleri yönündeki bilgilerin yanlış olduğunu ifade ettiler. Birçok yolcu yaşadığı büyük korku panik, ve mağduriyet nedeniyle maddi manevi tazminat davası açmaya hazırlandığı gelen bilgiler arasında. (61saat.com)