Pentagon’a Google çalışanları engeli

Google çalışanlarının şirketin Pentagon ile birlikte yürüttüğü Maven Projesi için İnsansız Hava Aracı saldırılarında kullanılmak üzere geliştirilecek yapay zeka çalışmasına ölümler yol açmak istemedikleri gerekçesiyle verdiği tepki olumlu sonuç verdi.

Pentagon ile birlikte yürütülen Maven Projesi’nin büyük tepkilere ve istifalara yol açmasının ardından Google, geliştirdiği yapay zekaların askeri amaçlarla kullanımını sınırlayan yeni bir tüzük hazırlayacak.

Google, geliştirdiği teknolojinin askeri amaçlarla kullanımına sınırlar çizecek yeni bir tüzük üzerinde çalışıyor.

The New York Times’ın haberine göre yeni ilkelerin içeriği henüz belli değil ancak bu kurallar, şirketin ürettiği yapay zekaların silah endüstrisinde kullanımına izin vermeyecek.

Geçtiğimiz Mart ayında Google, Pentagon’la ortak bir projede çalıştığı ortaya çıkınca büyük tepkiler almıştı. ‘Project Maven’ ismi verilen bu projede Google’ın rolü İnsansız Hava Araçlarının saldırıları için hedefleri belirleyecek bir yapay zeka sunmaktı.

Nisan ayında Google’ın içinde üst düzey mühendislerinin de olduğu 3100’den fazla çalışanı, ABD’nin insansız hava araçlarıyla (İHA’lar) düzenlediği operasyonlarda kullanılabilecek yazılım geliştirmeyi reddettiklerine dair bir mektuba imza atmıştı.

Google CEO’su Sundar Pichai’a gönderilen mektupta, çalışanlar, şirketin, Pentagon’un İHA’larla ilgili ‘Project Maven’ isimli yapay zeka projesinde yer almaya son vermesini talep etmişti.

Google’ın yeni etik prensipleri henüz açıklanmamış olsa da çalışanlar tarafından verilen sert tepki olumlu etki yaratırken, önümüzdeki haftalarda açıklanacak prensiplerin çalışanların tepkisine göre uyumlu olacağı öngörülüyor