Pentagon’dan F-35 açıklaması

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye ile Washington arasında süren F-35 gerginliğine ilişkin açıklama yaptı.

Euronews’in derlediği habere göre açıklamada, Türk pilotlarının eğitimlerine devam edeceklerini ve mülkiyeti Türkiye’ye verilen F-35 savaş uçaklarını geri almak gibi bir planlarının olmadığını belirtildi.

Pentagon Sözcüsü Charlie Summers gazetecilere yaptığı açıklamada Arizona’daki Luke Hava Üssü’nde Türk pilotlara F-35 eğitiminin sürdürüleceğini ve Türkiye’ye teslim edilen 2 F-35 uçağının geri alınma planının olmadığını ifade etti.

Pentagon, Türkiye’ye teslimi planlanan dört F-35 savaş uçağından birinin bugün Arizona’daki üsse gönderildiğini, diğer uçağın ise yarın gönderileceğini açıkladı. Daha önce 2 uçak gönderilmişti.

Pentagon’un açıklamasından birkaç saat önce de Türk askeri kaynaklar uçakların teslim süreciyle ilgili ABD ile bütün koordinasyonların ve pilotların eğitiminin devam ettiğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz pazartesi günü, Pentagon, Türkiye’nin F-35 programından çıkması halinde söz konusu savaş uçaklarının üretiminde bir aksama olmaması için gerekli tedbirlerin alındığını duyurmuş, parçaların üretimi için de farklı ülkeleri değerlendirdiklerini belirtmişti.