Pentagon’dan ilginç proje

Pentagon anonim şekilde kullanılabilecek ve kripto teknolojilerden yararlanılacak özel cep telefonu mesaj uygulaması üzerinde çalışmaya başlayacak.

ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) bağlı İleri Teknoloji Araştırma Projeleri Departmanı (DARPA) kullanıcıların anonim şekilde kullanabileceği ve kripto teknolojilerden yararlanılacak bir cep telefonu mesajlaşma uygulaması geliştirmeyi planlıyor. Proje için 44 milyon dolar bütçe ayrıldı.

Russia Today’e (RT) ulaşan bilgilere göre, Pentagon İleri Teknoloji Araştırma Projeleri Departmanı, ‘Herkes için Güvenilir Anonim İletişim’ (RACE) isimli bir mesajlaşma uygulaması geliştirmeyi planlıyor.

Her kullanıcı için tam güvenilirlik sağlanması istenen projede uygulamanın siber saldırılara karşı dirençli olacağı, anonimlik sağlayacağı, atılan mesajların paylaşım ağı içerisinde şifreleneceği belirtiliyor.

İnternete bağlı olmasa dahi belirli bir ağ içinde yine de faaliyet gösterebilecek uygulama Android işletim sisteminde kullanılabilecek.

Mart 2019’da yapımına başlanması gereken ve 44 milyon dolar bütçe ayrılan uygulama üzerindeki çalışmaların 2023’e kadar sürmesi bekleniyor.