Pentagon’dan Kabil Havalimanı açıklaması

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon), Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nın güvenliğini üstlenmesi ile ilgili görüşmelere dair açıklama geldi.

Düzenlenen bir basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pentagon Sözcüsü John F. Kirby, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında geçen hafta Brüksel’de gerçekleşen buluşmada Erdoğan’ın, Kabil Havalimanı’nın güvenliği konusunda Türkiye’nin öncü bir rol üstlenebileceğini dile getirdiğini ve bununla ilgili olarak detaylar üzerinde çalışıldığını ifade etti.

Konuya dair yapılacak çok iş olduğunu da sözlerine ekleyen Kirby, Türkiye’nin olası bir Kabil Havalimanı görevi için ABD’nin ve uluslararası toplumun desteğine ihtiyaç duyduğunu ima ettiğini ve bu konu üzerinde çalışmaların devam etmesine rağmen, ABD olarak henüz net bir yanıtlarının olmadığını vurguladı.

CumhurbaşkanıErdoğan, ABD Başkanı Biden ile yaptığı görüşme sonrasında Afganistan konusunu da ele aldıklarını belirtmiş ve “Eğer Afganistan’dan çıkmamız istenmiyorsa, özellikle orada belirli bir desteğin verilmesi isteniyorsa, diplomatik, lojistik, bunun yanında mali konularda Amerika’nın bize vereceği destek büyük önem arz ediyor” şeklinde konuşmuştu.

Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğini sağlayan Türkiye, ABD ve NATO birliklerinin ülkeden çekilmesinin ardından da havalimanını işletmeyi öneriyor. Türk ve ABD’li yetkililerden daha önce de bu konuda görüşmelerin sürdüğü yönünde açıklamalar gelmişti.