Perseverance Mars yolcuğuna başladı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) Perseverance (Sebat) adlı robotu Atlas V roketi ile Mars’a yolculuğuna başladı.

Robot, kurumuş bir krater gölünü inceleyerek, kızıl gezegende geçmişte hayat olup olmadığını belirlemeye çalışacak.

NASA sekiz yıl aradan sonra yeniden Mars’a kaşif robotu göndermiş olurken, Perseverance ile yapılan keşiflerin kızıl gezegenin bir çok sırrını açığa çıkaracağına inanılıyor.

ABD Uzay Kuvvetleri Komutanı General Jay Raymond’da başarılı fırlatma sonrasında paylaştığı mesajında, Perseverance’in ABD’nin uzay programının özveri, cesaret ve yeniliğinin örneği olduğunu vurguladı.

Bin kilogram ağırlığında olan robotun 2021 Şubat ayında daha önce kızıl gezegenin, yerinde hiç incelenmemiş kurumuş bir gölüne iniş yapması planlanıyor.

Söz konusu misyonla kuruyan yüzeyden gelecek iki yıl boyunca parçalar toplanması ve elde edilen örneklerin 2031 yılında dünyaya ulaştırılması amaçlanıyor.

Perseverance adlı robot, Curiosity’nin geliştirilmiş üst modeli. Robotun bilimsel ekipmanları, iki mikrofonu, 20 kamerası, bir lazeri ve hatta küçük bir helikopteri bulunuyor.

Yine robotun termal ısı ölçerleri olduğu ve dokunmadan yüzeylerin ısısını ölçebildiği belirtiliyor.

Bu NASA’nın Mars gezegenine gönderdiği beşinci robot.

1997 yılında Sojourner, 2004 yılında ikiz robotlar Spirit ve Opportunity ile 2011’de hala aktif olan tek robot Curiosity gönderilmişti.

NASA’dan önce temmuz ayı içinde Çin ve  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)  kızıl gezegene keşif uçuşu yaptı.

BAE, Mars’a ilk insansız keşif uçuşunu gönderirken de Çin’de Mars’ta incelemelerde bulunmak üzere ilk keşif aracını başarıyla fırlattı.