Pobeda’da bilet fiyatlarına PCR testi etkisi

Pobeda, uçuş görevlilerinin uçuş öncesi yaptırmak zorunda olduğu PCR testi kuralları yüzünden oluşan maliyetleri uçak bileti fiyatlarına yansıtacak.

Gazetem.ru’da yer alan habere göre, bu yılın ocak ayından bu yana Sağlık Bakanlığı’nın emriyle uçuş görevlilerinin yaklaşık 30 analiz içeren tıbbi muayeneden geçmeleri gerektiğini vurgulayan Pobeda Personel Servisi Direktörü Laslo Szabo, bu muayenenin federal havacılık yönetmeliklerine göre mürettebata uygulanan tıbbi muayenenin (FAP- 50) kopyası olduğunu belirtti.

Szabo açıklamasında, “Yani, şu anda dünyada çifte tıbbi muayeneden geçen tek uçak mürettebatı Ruslardan oluşuyor. Havayolu şirketi için bu muayeneler ek masraflar oluşturuyor. Yılda tekrar eden sağlık testleri için personel başına en az 30 bin ruble harcanıyor. Bu durum kuşkusuz biletlerin maliyetine kaydırılacak” diye konuştu.

Rusya Federal Havacılık Ajansı (Rosaviatsiya) yönetmeliklerine göre zaten kabin ekiplerinin uçuş öncesi sağlık testlerinden geçtiğini hatırlatan Szabo, Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu tutulan ikinci tıbbi muayene nedeniyle bilet fiyatlarında en az yüzde 2 zam olacağını sözlerine ekledi.

Aeroflot’a bağlı Pobeda havayolu şirketi Personel Servisi Direktörü, Sağlık Bakanlığı tarafından çifte tıbbi muayene zorunluluğuna son verilmesi gerektiğini Rosaviatsiya yetkililerine ilettiklerini de bildirdi.

Düşük maliyetli havayolu şirketi Pobeda, 17 Temmuz’dan itibaren Moskova’nın Sheremetyevo havaalanından Alanya’ya günlük uçak seferi düzenleyecek.

Aynı zamanda 1 Ağustos’tan itibaren Sheremetyevo havalimanından Antalya‘ya günlük uçuşlara başlayacak olan Pobeda, Bodrum, Dalaman ve İstanbul uçak seferlerine de başlayacağını açıklamıştı.