Polonya F-35’lerimize resmen talip

F-35 için geçtiğimiz haftalarda anlaşmasını duyuran Polonya, Türkiye’ye F-35’lerin teslimatının iptali durumunda kendi teslimatlarının hızlanmasını bekliyor.

Konuya ilişkin bilgi sahibi Polonya bir kaynağın Sptunik’e verdiği bilgilere göre Varşova, ABD’nin Türkiye’ye teslimatını iptal etmesi durumunda F-35 uçaklarının Polonya’ya teslim sürecini hızlandırmayı umuyor.

Sputnik’e konuşan kaynak, “Polonyalı yöneticiler, Ankara’nın S-400 füze savunma sistemlerini satın alması nedeniyle Türkiye ve ABD arasında oluşan ihtilafı çok dikkatli bir şekilde izliyor. Zira bu durum, 5. nesil F-35 avcı uçaklarının Türkiye’ye satışı iptal olabilir” ifadelerini kullandı.

Yetkili, “Polonya’nın bu uçaklar için sırada beklediği söylenebilir, ABD bu uçakları Polonya’ya satmak istese bile olağan koşularda Varşova’nın, onları Türkiye’den önce satın alma şansı olmazdı. Şimdiyse Türkiye (bekleyenlerin) sırasından kaldırılacak” diye konuştu.

F-35’lerin büyük ölçüde Türkiye’ye teslim edilmeye hazır olduklarını kaydeden kaynak, “Türkiye ile kontrat feshedilirse, hazırlanmış ürünlerin farklı bir yere kaydırılması gerekecek. Varşova’dakiler, bu ülkenin Polonya olmasını umuyor” ifadelerini kullandı.

F-35’lerin alımı, Polonya Silahlı Kuvvetleri’nin teknik modernizasyon planının bir parçasını oluşturuyor.