Prens Harry havacılık efsaneleri arasında katılacak

Prens Harry, gösterişli bir Hollywood davetinde havacılığın “yaşayan efsanesi” ilan edilerek geçmişte bu unvanı alan astronot Buzz Aldrin gibi önemli isimlerin arasına katılmaya hazırlanıyor.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, Kaliforniya’nın Beverly Hills kentinde Hollywood’un ünlü aktörü John Travolta’nın ev sahipliğinde 19 Ocak’ta düzenlenecek bir törenle 39 yaşındaki Sussex Dükü, Havacılığın Yaşayan Efsaneleri arasına resmen katılacak.

2012-2013 döneminde Afganistan’da Apache helikopter pilotu olarak görev yapan Prens Harry, Britanya ordusundaki 10 yıllık kariyeri kapsamında Birleşik Krallık (BK), ABD ve Avustralya’daki eğitim görevlerinde uçtu.

Dük; Buzz Aldrin, Jeff Bezos, Tom Cruise, Harrison Ford, Morgan Freeman, Elon Musk ve Suudi Prens Sultan bin Selman El Suud gibi diğer havacılık ve uzay “efsanelerinin” yanındaki yerini alacak.

Etkinliğin internet sitesinde yer alan bir açıklamada Prens Harry, “ABD, BK ve Avustralya’daki eğitim görevlerinin yanı sıra Afganistan’da müttefik kuvvetlerin ve sayısız sivilin hayatını kurtaran muharebe görevlerinde uçmuş, 10 yıllık askeri hizmeti olan bir Britanya Ordusu emektarı ve pilotu” diye tanımlanıyor.

Dük, Ordu Havacılık Merkezi’nde 8 aylık bir Ordu Pilot Kursu’nu tamamlamasının ardından 2010’da Uçan Kanatlar’la ödüllendirilmişti.

Firefly sabit kanatlı hava aracını ve Squirrel helikopterini uçurmayı öğrenerek yaklaşık 220 saat uçuş yapmıştı.

Etkinlik havacılık ve uzay alanlarında kayda değer katkılarda bulunan kişileri onurlandırma ve havacılığa ilgi duyan küçük çocuklara ilham verme amacıyla 2003’te başlatıldı.

 

Etiketler: