Putin: “Gerimizden geliyorlar..”

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, ülkesinin son yakın tarihinde savunma sanayii alanında başarılı çalışmalarıyla diğer ülkeleri geride bıraktığını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı’nda her yıl düzenlenen ve savunma alanındaki çalışmaların değerlendirildiği toplantıda konuşan Putin, “Silahlı kuvvetlerin genel analizi, askerlerimizin muharebe hazırlık seviyesinin yüksek olduğunu gösteriyor. Tüm birlikler, kendi sınıfları dahilinde verilen görevleri yerine getirecek, barışı ve Rusya’nın güvenliğini garanti edecek güçte. Uluslararası durumu ve mevcut riskleri dikkate aldığımızda, bu son derece önemli” dedi.

‘Yeni füze sistemleri geliştirmeye devam edeceğiz’

Ulusal öneme sahip konular arasında Rusya’nın savunma kapasitesi yeterliğinin sağlanmasının başı çektiğini söyleyen Putin, “Ne tür gelişmeler yaşanırsa yaşansın, anavatanımızın her türlü potansiyel askeri tehditlerden güvenli ve garantili bir şekilde korunması bizim için değişmez bir görev olmalıdır. Rusya’ya ve müttefiklerimize yönelik saldırıları önlemeyi garanti edecek yeni perspektifli füze sistemleri geliştirme çalışmalarına takvime uygun şekilde devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Vladimir Putin, Sarmat kıtalararası balistik füze, Tsirkon hipersonik füze, Poseidon insansız nükleer denizaltı ve Burevestnik nükleer kapasiteli kruz füzesi gibi yeni Rus silahlarını geliştirme çalışmalarının planlanan şekilde sürdüğünü söyledi.

‘Yakın tarihimizde benzeri görülmemiş bir durum oluştu: Geriden geliyorlar’

Kinjal ve Peresvet adlı hipersonik silahların halihazırda Rus ordusunun hizmetine girdiğini anımsatan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Bugün itibarıyla yakın tarihimizde benzeri görülmemiş bir durum oluştu: (Diğer ülkeler) Geriden geliyorlar. Bizim dışımızda hiçbir ülkenin hipersonik silahı yok, kıta menzilli hipersonik silahtan bahsetmiyorum bile” diye konuştu.