Putin’den flaş İHA çağrısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, savunma sanayi temsilcilerine, ülkenin insansız hava aracı (İHA) cephanesini geliştirme çağrısını yaptı.

Rusya lideri, söz konusu geliştirme çalışmalarına yapay zeka kullanımının da dahil edilmesini istedi.

Rusya lideri Putin, Savunma Bakanlığı yöneticileri ve savunma sanayi temsilcileri ile gerçekleştirdiği toplantıda, ordunun cephanesinde şu an 2.000’i aşkın insansız hava aracı bulunduğunu söyledi ve ekledi: “Bu araçlar üstünde çalışmalarımızı sürdürmeliyiz, son yıllardaki gibi sıkı bir çalışma yürütmeliyiz. Bunu yaparken, yapay zeka ile en yeni bilimsel ve teknolojik olanaklardan yararlanmalıyız.”

‘Rusya İHA’lara karşı kendini nasıl savunacağını öğrendi’

İnsansız hava araçlarının, sahada ne denli etkili olabildiklerini son senelerde gösterdiğini kaydeden Putin, Rusya’nın da bu süreçte bu araçlara karşı kendini nasıl savunacağını öğrendiğini ekledi.

“Çok iyi biliyoruz ki insansız hava araçları son senelerdeki silahlı çatışmalarda ne denli etkili olduklarını ve bizim için ne denli tehlikeli olabileceklerini gösterdi. Bunu, Suriye’de teröristlerin insansız hava araçları ile gerçekleştirdikleri saldırılarda gördük” diyen Rusya Devlet Başkanı, “Biz de bu saldırıları nasıl geri püskürteceğimizi öğrendik ve bunu oldukça etkili bir biçimde yapıyoruz” vurgusunu yaptı.