Putin’den MH17 açıklaması

Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin, dört yıl önce düşürülen MH17 sefer sayılı Malezya Havayolları uçağına ilişkin Uluslararası Ortak Soruşturma Ekibi’nin raporunu eleştirdi.

Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen 22. Uluslararası Ekonomi Forumu’nda gazetecilerin sorularını cevaplayan Putin, Rusya’nın soruşturmaya dahil edilmediğini vurgulayarak komisyonun kararına tepki gösterdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin konuya ilişkin açıklamasında, “Soruşturmaya Rusya’nın katılmasına izin verilmedi fakat Ukrayna dahil edildi. Komisyonun kararı neye dayanıyor bilmiyoruz, nasıl bir çalışma yürüttüklerini de bilmiyoruz. Raporu kabul etmemiz için soruşturmaya bizim de katılmamız gerekirdi.” dedi.

Uluslararası araştırma komisyonu dün yaptığı açıklamada Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı uçağının bir Rus bataryasından atılan bir füze ile düşürüldüğünü duyurmuştu.

17 Temmuz 2014’te, Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapan uçak, Ukrayna hava sahası üzerindeyken vurularak düşürülmüş ve uçaktaki 298 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı.