Qantas CEO’su için skandal iddia

Avustralya’nın ulusal havayolu şirketi Qantas Airways’ın eski CEO’su Alan Joyce, görevinden ayrılmadan önce kendi maaşına yüzde 872 oranında zam yaptı.

Joyce’in maaşı 2,3 milyon Avustralya doları iken 21,4 milyon Avustralya dolarına yükseldi.

Avustralyalı Qantas Airways, eski CEO’sunun, ayrılırken yıllarca uzun vadeli teşvikler topladığı için maaşına %872 oranında zam aldığını, ancak şirkete zarar veren davalar nedeniyle yüklü ikramiyelerinin kesildiğini ve alıkoyulduğunu söyledi.

Qantas’ı halihazırda iptal edilmiş olan binlerce uçuşa bilet satmakla suçlayan bir düzenleyici davanın ardından bu ayın başında emekli olan Alan Joyce, şirketin 2023 mali yılında 21,4 milyon Avustralya Doları tutarında bir gelir elde etti.

Joyce’un geçen yılki toplam maaşı 2,3 milyon Avustralya Dolarıydı.

Başkan Richard Goyder raporda, “Kümülatif olayların müşteri ve marka üzerindeki etkisinin bilincinde olarak Kurul, Joyce ve diğer yöneticiler için kısa vadeli teşvikleri azaltmak için takdir yetkisini kullanmıştır” dedi.

Raporda, şirketin Joyce’un yıl içinde topladığı 8,4 milyon Avustralya Doları tutarındaki hisse bazlı ikramiyeyi geri çağırabildiği ancak henüz satmasına izin verilmediği belirtildi. Aynı zamanda Joyce’a şu anda 6 milyon Avustralya doları değerinde olan hak edilmemiş hisse senedi ikramiyelerini de “geri alabileceği” belirtildi.

Havayolu, sınırın yeniden açılmasından hemen sonra, 2022 ortasında zaten iptal edilen 8.000 uçuşun biletlerini satarak tüketici yasasını çiğnediğini iddia eden Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’na davayla karşı karşıya. (patronlardünyası)

 

Etiketler: ,