Qatar Dijital Passport’u ilk deneyen oldu

Qatar Airways, IATA Travel Pass “Dijital Pasaport” Mobil Uygulaması aracılığıyla COVID-19 aşısı doğrulamasını deneyen ilk havayolu oldu.

Havayolu, seyahatleri için uçağı tercih eden yolcular arttıkça, evrak işlerini azaltmak ve yolcuları için daha temassız, güvenli ve sorunsuz bir seyahat deneyimi sağlamak için kararlılıkla yoluna devam ediyor.

Deneme sürümü, ilk olarak Kuveyt, Londra, Los Angeles, New York, Paris ve Sidney’den Doha’ya dönen kabin ekipleriyle temmuz ayından itibaren kademeli olarak başlayarak uygulanacak.

Kabin ekibi, Katar tarafından verilen COVID-19 aşı bilgilerini ve COVID-19 test sonuçlarını IATA Travel Pass Mobil Uygulamasına yükleyebilecek ve seyahat etmeye uygun olduklarını doğrulayabilecekler. Ekip, Doha’ya vardığında aşı sertifikalarını daha güvenli bir şekilde paylaşabilecek ve havalimanında göçmenlik yoluyla ilerleyebilecekler.

Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker şöyle konuştu: “Pandeminin uluslararası havacılığı düşürdüğü zorluklara rağmen sektörümüz, yolcularımız için güvenli, emniyetli ve sorunsuz bir seyahat deneyimi sağlamak için yeni teknolojileri ve yenilikleri benimsemede lider olmaya devam etti. Qatar Airways, IATA Travel Pass ‘Dijital Pasaport’ Mobil Uygulaması aracılığıyla COVID-19 aşısı doğrulamasını deneyen ilk havayolu olarak böyle bir uygulamaya öncülük etmekten gurur duyuyor. Özellikle Katar Halk Sağlığı Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Temel Bakım Sağlık Hizmetleri ve Hamad Medikal Şirketi’nin devamlı destekleri olmadan bu uygulamanın mümkün olamayacağına dikkat çekerek teşekkür etmek istiyorum. Biliyoruz ki, insanlar en sevdikleri tatil beldelerine kavuşmak için planlar yapmaya başladıkça, doğru evraklara sahip olma zorunluğuyla karşı karşıya kalacaklar. Yeni teknolojilerin geliştirilmesini deneyerek ve destekleyerek, seyahat edenlere sınırlar arasında daha güvenle seyahat etmelerini sağlayacak bir araç daha sunmayı amaçlıyoruz.”

IATA Genel Müdürü Willie Walsh ise şöyle konuştu: “Qatar Airways ve Katar Hükümeti, IATA Travel Pass aracılığıyla yolcuların aşı kimliklerinin doğrulanması uygulamasını deneyen ilk firma olarak sektöre öncülük etmiştir. COVID-19 aşısı veya test durumu sertifikaları, insanların seyahat özgürlüğünü geri kazanmanın anahtarı olacaktır. Qatar Airways ve yaklaşık 70 diğer havayolu tarafından yapılan denemeler, IATA Travel Pass’in test sonuçlarını verimli bir şekilde yönetebildiğini göstermiştir. Aşılama bilgilerine odaklı bu önemli yeni deneme; yolcular, hükümetler ve havayolları için eksiksiz bir çözüm olarak IATA Travel Pass’a daha da fazla güven kazandıracak.”