RAF için skandal rapor

İngiliz basını, Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) filosunda bulunana uçakların üçte birinin uçuşa elverişli olmadığını duyurdu.

Daily Mirror’un haberine göre, Bilgi Özgürlüğü Savunucuları tarafından hazırlanan raporda hava kuvvetleri filosundaki toplam 434 adet uçağının 142’sinin kullanılmaz durumda olduğu belirtildi.

Hava Kuvvetleri envanterindeki çok sayıda uçak ve helikopterin durumlarının uçuş için elverişli olmadığı vurgulanırken, bu sorunun Eurofighter Typhoon uçakları için de geçerli olduğu bildirildi.

Haberde 156 adet Typhoon tipi savaş uçaklarından 55 uçağın kullanılabilir durumda olduğu açıklanırken, ilk teslimatın 2014 yılında yapıldığı ve filoda 20 adet bulunan A400M uçaklarından ise sadece 5’inin uçuşa hazır olduğu bilgisi verildi.

Rapora göre, Red Arrows’un da kullandığı 81 adet Hawk T1 jetinden 44’nün kullanılamaz olduğu, sorunun gözlem uçakları için de geçerli olduğu 5 adet King Air 350 ve 3 adet Sentinel R1 uçağının operasyona hazır olduğu belirtildi.

Helikopter filosu da aynı durumda

Kraliyet Hava Kuvvetleri helikopter filosunun da ciddi sorunları olduğu vurgulanırken, 60 Chinook helikopterinin 19’u kullanılmazken, 23 adet Puma helikopterinin sadece 7’sinin kullanılabildiği açıklandı.

Yaşanan durum geçtiğimiz sene 100. yılını kutlayan Kraliyet Hava Kuvvetleri için skandal olarak yorumlanırken, konunun siyasette de gündeme oturduğu belirtiliyor.

Haberde yayınlanan söz konusu raporun Savunma Bakanlığı tarafından da kabul edildiği iddia edilse de, söz konusu iddialar için bakanlıktan bir açıklama yapılmadı.

AirTürkHaber