RAF Typhoon Suriye’de İHA düşürdü

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne (RAF) ait Typhoon tipi savaş uçağının Suriye’de düzenlenen operasyon sırasında bir insansız hava aracı düşürdüğü açıklandı.

Bu gelişmenin Birleşik Krallık’ın IŞİD’e yönelik Shader Operasyonu kapsamında ilk operasyonel havadan havaya angajman hamlesi olarak kayıtlara geçti.

Operasyona ilişkin açıklamada bulunan Savunma Bakanı Ben Wallace, “Bu saldırı, RAF’ın havadaki güçlerimiz için tehdit oluşturan düşman hedeflerini ortadan kaldırmadaki yeteneğinin etkileyici bir göstergesidir” dedi.

Çatışma 14 Aralık’ta Suriye’deki At Tanf Koalisyon üssünün üzerinde insansız hava aracı faaliyetinin tespit edilmesiyle gerçekleşti.

Kimliği belirlenemeyen İHA yoluna devam ederken, Koalisyon güçlerine tehdit oluşturduğu anlaşıldı.

Bu esnada bölgede rutin devriye uçuşunda görev alan RAF Typhoon tipi uçakların alarm durumuna geçtiği açıklanırken, İHA’nın küçük boyutu, onu çok zorlu bir hedef haline getirmesine rağmen, Gelişmiş Kısa Menzilli Havadan Havaya Füze (ASRAAM) kullanılarak başarıyla vurulduğu ve tehdidin ortadan kaldırıldığı açıklandı.

Bu havadan havaya yapılan operasyon RAF’ın 1982 yılındaki Arjantin ile yapılan Falkland savaşı sonrasında bir ilk olma özelliği taşıyor.

AirTürkHaber