Roscosmos’dan ilginç delik açıklaması

Geçtiğimiz senenin ağustos ayında, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Rusya’ya ait kapsülünde bir delik ortaya çıkmıştı.

Webtekno’da yer alan habere göre, deliğin nedeni araştırılırken Rusya Federal Uzay Ajansı, kapsüldeki deliğin sebebini bildiğini ancak bunun hakkında hiçbir şey söylemeyeceklerini belirtti.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapan astronotlar, istasyondaki bir deliğin varlığından 2018 yılının ağustos ayında haberdar oldular.

İstasyonda yavaş ama sabit bir şekilde hava basıncı kaybedildiğini fark eden astronotlar, olayı derhal rapor ettiler ve deliği epoksi ve bant ile kapattılar.

Deliğin neden oluştuğu ise bir muammaydı. O zamanlardan günümüze kadar devam eden araştırmalar, Rusya Federal Uzay Ajansı’nın söylediğine göre sonuç verdi.

Roscosmos, deliğin sebebini öğrendiklerini açıkladı.

Rus Uzay Ajansı Roscosmos da deliğin varlığından haberdar olunduğundan beri araştırma yapan kurumlardan biri ve söylenenlere göre Roscosmos, deliğin sebebini öğrenmiş durumda.

Rus yetkililerin, deliğe neyin sebep olduğunu bilmesine rağmen kimseye bir şey söylememekte kararlı gibi gözüküyor.

Roscosmos’un başkanı Dmitry Rogozin, “Delik, kapsülün yaşam bölümlerindeydi ve uzun zaman sonra yeniden etki etmeye başladı. Bütün örnekleri aldık ve bütün testleri yaptık. Deliğe tam olarak neyin sebep olduğunu biliyoruz ancak sizlere hiçbir şey söylemeyeceğiz. Bir nevi gizliliği korumamız gerekiyor” açıklamasını yaptı.

Rogozin’in açıklamaları, ellerinde var olduğunu söylediği bilgilerin NASA ile paylaşılmadığını da açıkça gösterdi.