Rosturizm’den Türkiye uçuşları tepkisi

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm), Türkiye uçuşları ile ilgili yeni kararın son günlere bırakılmasına tepki gösterdi

Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova, hükümete bağlı Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi ve Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’nin (Rospotrebnadzor) Türkiye ile uçuşlar hakkında aldığı kararları daha önce duyurmasını istedi.

Daha önce 1 Haziran’a kadar kısıtlanan Türkiye uçuşlarının 21 Haziran’a kadar uzatılması kararını 31 Mayıs gecesi duyuran Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi ve Rospotrebnadzor’a buna benzer kararları daha önce duyurmasını teklif ettiklerini belirten Doguzova, “Bilindiği üzere 21 Haziran’a kadar Türkiye uçuşları kısıtlanmış durumda. Türkiye’ye gitmeyi planlayan Rus vatandaşlarını duruma göre önceden bilgilendirmenin önemli olduğunu anlıyoruz. Bu konuyu Operasyon Merkezi ve Rospotrebnadzor’a ilettik.Kısıtlamaları kaldırma kararları, bildiğiniz gibi, belirli bir ülkedeki durumla ilgili Rospotrebnadzor uzmanlarından alınan verilere dayanarak hükümete bağlı Operasyon Merkezi tarafından alınıyor” diye konuştu.

1 MİLYON RUS VATANDAŞI ETKİLENDİ

Rosturizm Başkanı, Rusya’daki tatil beldelerinde yüksek kaliteli tatil yapma imkanının kısıtlı olduğuna işaret ederek, korona virüs vakalarındaki durumun düzelmesi ile birlikte önemli yurtdışı destinasyonlarının açılacağını, bu şekilde düşük arza sahip olan iç turizmdeki taleplerin karşılanacağını vurguladı.

Yerli tur operatörlerinin Rus vatandaşlarına karşı borç yükümlülüklerinin geçen yıldan bu yana 44 milyar rubleden 7 milyar rubleye düştüğünü hatırlatan Zarina Doguzova, ilkbaharda Türkiye’ye getirilen kısıtlamalar yüzünden bu destinasyon için tur paketi alan bir milyondan fazla Rus vatandaşının etkilendiğini sözlerine ekledi.