Rötar ve iptal sorunu büyüyor

Avrupa’da havayolu sektöründe yaşanan sorunlar gün geçtikte büyümeye devam ediyor.

Peş peşe yaşanan iflaslar ile çalışanların haklarını almak için greve gitmeleri sonucu ve diğer nedenlerle yılın ilk yarısında rötarlı uçuşlar yüzde 67, uçuş iptalleri yüzde 76 arttı.

Turizm Gazetesi’nde yer alan habere göre, Rötarlı uçuşlar ve sefer iptallerinden çok sayıda yolcu etkilendi. Birçok kişi resmi olarak şikayetçi oldu. Mağdur olan yolcuların tazminat talepleri üç kat arttı.

Resmi Alman toplu taşıma tahkim organına havayolu yolcuları tarafından yapılan şikayetlerin sayısı, 2018’in ilk yarısında yüzde 45’lik artışla 7.745’e yükseldi.

Yolcu hakları portalı Airhelp, Alman yolcularının 2017 yılının ilk yarısından üç kat daha fazla tazminat olarak 417 milyon Euro’ya hak kazandığını hesapladı.

Uzmanlara göre bu, buzdağının yalnızca görünen kısmı.

Aralarında Air Berlin, Morach ve Niki’nin de olduğu havayolu şirketlerinin iflasları ile Eurowings’in yaşadığı sorunların pazarda kaosa kadar uzanabilecek bir sürece girildiği şeklinde yorumlanıyor.

Havayolu sektöründe yaşanan sorunların seyahat acentelerini de olumsuz etkilediği belirtiliyor.

Alman Seyahat Endüstrisi Birliği (DRV) bu alanda yaşanan sorunları görüşmek üzere geçen hafta Eurowings ile bir toplantı düzenledi.

DRV yetkilileri, toplantıda rötarlar ve iptallerin acenteler ve tur operatörleri için “katlanılmaz” düzeye geldiğini söyledi.

Toplantıya katılanlardan Schauinsland Reisen’in patronu Gerald Kassner ve Vtours’un başkanı Achim Schneider, havayollarında yaşanan sorunların kendilerine ciddi maliyetler yarattığını, bu sorunların 2019 yılına yansımaması için önlem alınmasını istediler.

Toplantıya katılan havayolu uzmanı Armin Bovenspiegen de, şu anda faaliyette olan havayollarından birkaçının daha iflas edebileceğini söyledi.