Rus jetleri B-52 için havalandı

Rusya, Su-27 savaş uçağının Karadeniz’deki Rus sınırına yaklaşan ABD Hava Kuvvetleri’ne ait B-52H bombardıman uçağına önleme yaptığını duyurdu

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 19 Ekim’de Karadeniz üzerinde uçan ABD Hava Kuvvetlerine ait B-52H bombardıman uçağının önce Rus hava kontrol araçları tarafından izlemeye alındığı, Rus sınırına yaklaştığında ise Su-27 savaş uçaklarının önleme yaptığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Su-27’nin ABD’ye ait B-52H bombardıman uçağını Rusya karasularından uzaklaştırdıktan sonra Kırım’daki hava üssüne geri döndüğü bilgisine yer verildi.

Avrupa’daki ABD Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı’ndan daha önce yapılan açıklamada, ABD Hava Kuvvetlerine ait iki B-52H Stratofortress stratejik bombardıman uçağının “Avrupalı müttefikler ve ortaklarla işbirliği için entegrasyon ve hazırlık” tatbikatı çerçevesinde, Karadeniz üzerindeki eğitim uçuşlarını tamamladıkları belirtilmişti.

PlaneRadar uçuş gözlem portalı ise, 19 Ekim’de gerçekleşen eğitim uçuşlarında, Kırım’a yaklaşan bir B-52H uçağının şehri bombalama simülasyonu gerçekleştirdiğini bildirmişti