Rus ordusunun yeni İHA’ları

Rusya’nın çok amaçlı uzun menzilli İHA’ları faaliyete geçince Rus Hava-Uzay Kuvvetleri’nin gelecek dönemde ciddi bir geniş yelpazeye kavuşacağı belirtiliyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, ordunun insansız hava araçları (İHA) geliştirmede ciddi başarılara imza attığını, yakın gelecekte hizmete girmesi planlanan ‘çok amaçlı uzun menzilli İHA’ların’ gelmesiyle Rus Hava-Uzay Kuvvetleri’nin imkânlarının hissedilebilir düzeyde genişleyeceğini açıkladı.

Russia Today (RT), Rus ordusuna teslim edilmesi planlanan İHA’larla ilgili yaptığı araştırmayı okurlarına sundu.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı İHA İdare, İmalat ve Geliştirme Departmanı Başkanı Tümgeneral Aleksandr Novikov, Rusya Savunma Bakanlığı’nın resmi yayın organı Krasnaya Zvezda’ya verdiği röportajda Rus ordusunun son 5 yılda İHA’ları savaş koşullarında kullanmada büyük bir deneyime sahip olduğunu söyledi.

Orion-E

Rus Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bin 900’u aşkın İHA bulunduğuna dikkat çeken Novikov, Suriye’deki operasyonun ilk günlerinden itibaren İHA’ların 23 binden fazla uçuş gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Novikov, “İHA’ların kullanımı, ‘hassas’ silahların uluslararası teröristlerin altyapısına karşı etkili bir şekilde kullanılmasını sağladı ve aynı zamanda sivil halk arasında olası kayıpları önlemiş oldu” diye konuştu.

Suriye’de edinilen deneyimlerin ordudaki İHA birimlerinin imkanlarının genişlemesine katkıda bulunacağından emin olduğunu belirten Novikov, başarının bir kilit noktasının da Rus ordusuna gelmesi beklenen ve nitelikleri bakımından yurtdışındaki muadillerinden üstün olan ‘çok amaçlı uzun menzilli İHA’ların’ olduğunu vurguladı.

EN YENİ İHA ÖRNEKLERİ

Eleron-3 ve Orlan-10 taktik keşif araçları, şu anda Rus ordusunda yaygın olarak kullanılan İHA’lar.

Ural Sivil Uçak Fabrikası’nda üretilen (IAI Searcher ailesinden) Forpost aracı ise ordunun kullandığı tek büyük ebatlı İHA. 16 saate kadar havada kalabilen aracın ağırlığı 456 kilogram, uzunluğu 5.85 metre, kanat açıklığı ise 8.55 metre.

Uzmanlar, Rusya’nın Suriye’deki operasyonunun Rus Silahlı Kuvvetleri’nin keşif ve saldırı görevlerini yerine getirebilecek olan daha kusursuz ağır İHA’lara duyduğu ihtiyacı ortaya çıkardığını belirtti.

RT’ye konuşan Rusya Askeri Bilimler Akademisi’nden Prof. Vadim Kozyulin, “Rusya, hareket ettikleri noktadan yüzlerce kilometre mesafede görev yapabilecek bir dizi İHA’ya ihtiyaç duyuyor. Ayrıca, hedef belirlemeye imkân tanıyan ve kara hedeflerini vurabilen çeşitli menzile sahip İHA’ların ordunun hizmetine girmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Katran

Modern savaşta zayıf bir rakibin teknolojileri karşısında dahi farklı tipteki İHA’lar olmadan başarı sağlanamadığını vurgulayan uzman, Rusya’nın kademeli olarak insansız havacılık alanındaki eksikleri kapattığını, çeşitli menzilleri olan yeni İHA’ları test ettiğini ifade etti.

KORSAR, İNOHODETS, OHOTNİK

Rusya Savunma Bakanlığı, keşif ve saldırı görevlerini yerine getirebilecek 100-200 kilometre menzile sahip İHA’lar sınıfında Korsar (uçak tipi) ve Katran (helikopter tipi) insansız hava araçlarının kullanılacağını belirtti.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Yuriy Borisov, 200 kilogram ağırlığı olan ve 200 kilometrelik bir yarıçapta görev yapabilen Korsar’ın devlet testlerinin tamamlandığını ve bu yıl seri üretimine geçilebileceğini söyledi.

Borisov ayrıca (medyada Orion adıyla daha çok bilinen) 450 kilogram faydalı yük taşıyabilen İnohodets aracının testlerinin de kısa sürede tamamlanacağını vurguladı.

Korsar

Kronştadt şirketinin ürettiği İnohodets’lerin 1.2 ton ağırlığında olmasına rağmen araçlar 30 saate kadar havada kalabiliyor.

Savunma Bakanlığı’nın bu yıl içerisinde saldırı görevlerini yerine getirebilen ‘Zenitsa’ adlı İHA’yı satın alabileceğini söyleyen Borisov, bu aracın dış görünümü itibarıyla bir seyir füzesini andırdığını, bu şeklin, yüksek manevra kabiliyetinin aşırı yüklere karşı dayanıklılık sağlanması için özelikle seçildiğine dikkat çekti.

Borisov, bununla birlikte 48 saat havada kalan ve 12 bin metreden keşif yapma kabiliyetine sahip 5 ton ağırlığındaki Altair adlı yeni İHA’nın da bu yıl seri üretimine geçilmesi planlandığına dikkat çekti.

Sukhoi Tasarım Bürosu’nun geliştirildiği ağır saldırı aracı Ohotnik’in testlerinin de şu anda tamamlanma aşamasında olduğu belirtilen açıklamada, İHA’nın gövdesinin ‘uçan kanat’ şeması üzerinden yapıldığı, yeni aracın ilk uçuşunu önümüzdeki yıl gerçekleştirilebileceği kaydedildi. (Sputnik)