Rusya-ABD arasında füze gerginliği

ABD Soğuk Savaş döneminin en önemli anlaşmalarından biri olan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) 2 Ağustos’ta çekilmesinin ardından Moskova’dan rest geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin başlaması durumunda Rusya’nın da karadan havaya atılabilen kısa ve orta vadeli nükleer füze geliştireceği uyarısında bulundu.

Putin pazartesi günü Güvenlik Konseyi ile bir toplantı yaparak savunma ve dışişleri bakanları ile yabancı istihbarat servisine ABD’nin muhtemel nükleer füze geliştirme adımlarını yakından izlemesi talimatını verdi.

Putin yaptığı açıklamada “Eğer Rusya, ABD’nin bu sistemleri geliştirmeyi tamamladığı ve üretime başladığı yönünde güvenilir bilgi elde ederse, Rusya’nın aynı ölçüde benzer füzeler geliştirmesinden başka bir seçeneği kalmayacak.” dedi.

Rus lider kaostan ve istenmeyen sonuçlardan kaçınmak için diyalog çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump 2 Şubat’ta yaptığı açıklamada, “Rusya anlaşmayı ihlal eden füze ve ekipmanlarını imha etmediği takdirde, 6 ay içinde anlaşmadan tamamen çekilmiş olacağız” diye konuşmuştu.

Rusya ise söz konusu iddiaların gerçek olmadığını ileri sürmüştü. Taraflar arasında yeni bir anlaşma için görüşmeler yapılsa da bugüne kadar somut bir adım atılamadı.

Anlaşma, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan ve karadan havaya atılabilen orta menzilli tüm nükleer ve konvansiyonel balistik füzelerin yasaklanmasını öngörüyordu.