Rusya MQ-9 enkazına ulaştı mı?

Rusya’nın Karadeniz’de düşürülen MQ-9 Reaper’ın enkazına ulaştığı öne sürüldü.

ABD ordusuna ait MQ-9 Reaper SİHA’sının Rus savaş uçaklarının müdahalesi sonrası Karadeniz’e düşmesinin yankıları sürerken, Washington ve Kremlin hükümetleri Kırım açıklarında Karadeniz sularına gömülen SİHA’nın enkazını bulmak için yarışa başladılar.

Uzmanlar Rusya’nın düşen SİHA’yı ele geçirmesinin ABD’nin askeri sırlarının deşifre olmasına yol açabileceği görüşünde. Üstelik bu durum sadece askeri sırlarla da sınırlı değil.

Rusya aracı ele geçirdiğinde ABD’nin topladığı verilere de rahatça ulaşabilir.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby Karadeniz’de yaşanan gerilimin ardından düşen SİHA ile ilgili çalışmaların başladığını belirterek ‘Açıkçası bizim dışımızda kimsenin eline geçmesini istemiyoruz’ demişti.

Bugün New York Times gazetesinde yer alan bir habere göre, Rusya Karadeniz’e gömülen insansız hava aracının parçalarına ulaştı.

İHA’nın motor kasası, burnu, kanat ve benzin deposu… ABD’de büyük yankı uyandıran habere göre, Rus askeri gemileri ve uçaklarında görevli personelin insansız hava aracının düşürülmesinden 8 saat sonra yaptıkları telsiz konuşmaları deşifre oldu.

İnternet meraklılarının halka açık kayıtları incelerken tesadüfen ulaştıkları ses kayıtları Rusya’nın SİHA’nın motor kasası, burnu, kanat ve benzin deposu gibi parçalarını ele geçirdiğini gösteriyor.

Ses kayıtları askeri kodları içeriyor Rusya’nın herhangi hassas bir teknolojiyi ele geçirebildiğine dair bir işaret henüz yok, ancak gazete söz konusu ses kayıtlarının ‘askeri kod’lar içerdiğine dikkat çekiyor.

MQ-9 Reaper SİHA’sı ABD haricinde İngiltere, Fransa, İtalya, Hindistan ve Hollanda ordularının da envanterinde bulunuyor. 15 km irtifaya çıkabilen SİHA yaklaşık 20 saatlik uçuş süresiyle 2 bin km yol alabiliyor.

ABD’den itiraf: Kurtarma çalışması zor ABD Savunma Bakanı Mark Milley geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, ordunun değerli istihbaratın yabancı aktörler tarafından ele geçirilmemesini sağlamak için gerekli önlemleri aldığını iddia ederek, “SİHA’da değerli olan her şeyin artık değerli olmadığından oldukça eminiz” ifadelerini kullandı.

Milley açıklamasında ayrıca insansız hava aracının Karadeniz’deki uluslararası sularda yaklaşık 4.000 veya 5.000 fit derinliğe düştüğünü ve kurtarma çalışmalarının son derece zor olduğunu itiraf etmişti. (Hürriyet)