Rusya o görüntüleri yayınladı

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD’ye ait B-52H Stratofortress’e Baltık Denizi’nin hava sahasında Rus Su-27’nin eşlik ettiği görüntüleri yayınladı.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı videoda, Rus yapımı Su-27 avcı uçağının Baltık Denizi’nin hava sahasında ABD Hava Kuvvetleri’ne ait stratejik bombardıman uçağı B-52H Stratofortress’e nasıl refakat ettiği görülüyor.

​​Son 24 saat içinde Rus jetleri, ülkenin sınır bölgesine doğru yaklaşan Amerikan askeri uçaklarını önlemek üzere 2 kez havalandı.

Rusya Ulusal Savunma Yönetim Merkezi’nin verilerine göre 14 Mart’tan itibaren Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklar, Baltık Denizi’nin hava sahasında 7 kez uçuş gerçekleştirdi, ayrıca bu ay içinde B-52H Stratofortress bombardıman uçakları birçok kez Rusya’nın sınır bölgesine yaklaşırken görüldü.

Geçen pazartesi ise nükleer silah taşıma potansiyeline de sahip olan B-2H, önce Kaliningrad Bölgesi sınırlarının yakınında Rusya Donanması Baltık Filosu’na ait üsse yönelik hava saldırısı imitasyonu yaptıktan sonra St. Petersburg yönünde hareket ederek, kente 191 kilometrelik mesafeye yaklaşmıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov daha önce defalarca Washington’un bu tür eylemlerinin bölgedeki güvenlik ve istikrarın güçlenmesine katkı sağlamadığını açıklamıştı.

 

Etiketler: ,