Rusya S-400’leri Balkanlara gönderdi

Moskova böylece S-400’lerini bir tatbikat için ilk kez yurt dışına göndermiş oldu.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, S-400’lerin Sırbistan’a bir askeri nakliye aracıyla ulaştırıldığı belirtildi.

Açıklamaya göre, S-400 sistemleri, birkaç gün sürecek tatbikat kapsamında, Pantsir-S1 türü diğer sistemlerle birlikte konuşlandırılacak.

Rus üretimi Pantsir-S1,  kendinden tahrikli bir karadan havaya uçaksavar füze sistemi olarak savunma amaçlı kullanılıyor.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç de, S-400’leri tatbikat esnasında bizzat izleyeceğini söyledi.

S-400 ve Pantsir-S bataryaları, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yer alan Batajnica askeri üssüne kurulacak ve bölgede hava sahasının korumasını üstlenecek Sırp-Rus birliklerine katılacak.

Tatbikat çalışmaları; hayali düşman hedeflerinin saptama, izleme, sınıflandırma ve imhası üzerine kurulu olacak.

İki aşamadan oluşacak olan Sırp Kalkanı tatbikatı, bu yıl ilk kez düzenleniyor. Tatbikatın ilk aşaması eylülde Rusya’nın Astrahan bölgesinde gerçekleşmişti.

S-400’ler, Rus ordusu tarafından Kırım ve Suriye’deki Rus askeri üslerinde de konuşlandırılmış durumda.

Silah ticaretinde ihracatçı rolünü geliştirmek isteyen Rusya, Türkiye’ye ye de S-400 sistemi satmış durumda. Ankara’nın söz konusu savunma tercihi, Türkiye’nin ABD ile ilişkilerinde son yıllarda gerilim oluşturan ana konulardan biri oldu.