Rusya ve İran’dan İHA hamlesi

Rusya ve İran son dönemde sık sık gündeme gelen askeri işbirliğini bir ileri safhaya geçiriyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre Rusya ve İran, Rusya Federasyonu topraklarında insansız hava aracı üretimi için bir fabrika kurmayı planlıyor.

Söz konusu fabrikada İran tasarımlarına göre en az 6.000 insansız hava aracı üretebileceği belirtiliyor.

Habere göre, Ocak ayının başlarında üst düzey bir İran heyetinin Moskova’ya uçtuğu ve böyle bir girişimin inşasının planlandığı sahayı ziyaret ettiği ve projenin başlatılması için gerekli detayları görüştüğü kaydedildi.

Ayrıca ortak fabrikada, daha hızlı ve güçlü SİHA modellerinin üretilmesi de planlanıyor.

The Wall Street Journal’ın ABD’li yetkililere dayandırdığı haberine göre, işletme muhtemelen Yelabuga şehrinde kurulacak.

WSJ, bu tür ekipmanların üretiminin Rusya’ya devredilmesinin, İran’ın kendisini Batılı ülkelerden gelecek yeni yaptırımlardan koruma planlarıyla bağlantılı olduğunu açıkladı.

Daha önce Reuters, İran’ın Rusya’ya karadan karaya balistik füzeler ve insansız hava araçları tedarik etme sözü verdiğini iddia etmişti.

Ajansa göre, taraflar arasındaki anlaşma 6 Ekim’de Moskova’da İran heyetine İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Mokhber’in başkanlık ettiği II. Hazar Ekonomik Forumu sırasında imzalandı.

Geçtiğimiz haftalarda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran’ın Ukrayna’da kullanılan insansız hava araçlarını tedarik ettiğine dair bir açıklama yapmıştı.

İran Savunma Bakanlığı’nın İsfahan kentindeki askeri tesisi, 29 Ocak gecesi mini insansız hava araçlarının düzenlediği saldırıda hasar gördü. Saldırıların ABD’nin yardımıyla İsrail tarafından yapıldığı iddia edildi. (Haberrus)

Etiketler: , ,