Rusya ve İran’dan stratejik hamle

Rusya, İran’a olası askeri hedefleri izleyebilme kabiliyeti kazandıracak gelişmiş uydu sistemi tedarik etmeye hazırlanıyor.

Independent Türkçe’nin derlediği The Washington Post gazetesinin ABD’li ve Ortadoğu’daki yetkililere dayandırdığı habere göre, yüksek çözünürlüklü kameralarla donatılmış Rus yapımı Kanopus-V tipi uydunun İran’a teslimatı planlanıyor.

Adı açıklanmayan yetkililer, İran’ın gözetleme kapasitesini önemli ölçüde artıracak bu sistemle “Basra Körfezi’ndeki petrol rafinerileri ve İsrail’in askeri üslerinden Irak’ta ABD birliklerinin bulunduğu karakollara kadar farklı tesisleri sürekli görüntüleyebileceğini” belirtti.

Rus yapımı Kanopus-V uyduları sivil kullanım amacıyla da satılıyor olsa da İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun liderleri bu anlaşma için 2018’den beri Rusya’ya birçok seyahat düzenledi.

Rus uzmanlar da Kerec kenti yakınlarında yeni inşa edilen bir tesisten uyduyu kumanda edecek ekibi eğitmek üzere geçen ilkbaharda İran’ı ziyaret etti.

Haberde, Rus yapımı uydunun 1,2 metre çözünürlüğünde bir kameraya sahip olduğu belirtilerek, “Her ne kadar ABD’deki casus uyduların kalitesinin bir hayli gerisinde olsa da bu, İran’ın mevcut kapasitesi açısından önemli bir gelişme” denildi.

Bir Ortadoğu ülkesinden üst düzey bir hükümet yetkilisi, İran’ın uydu sistemiyle elde ettiği görüntüleri bölgedeki müttefikleriyle paylaşabileceğini de ifade etti.

Bağımsız uzmanlar ve analistler de, İran’ın son dönemde füze sistemindeki ilerleme göz önünde bulundurulduğunda ülkenin gözetleme kapasitesini artırmasının “endişe verici” olacağını söyledi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde Dışişleri Bakanlığı’nda görev yapan kıdemli yetkililerden Christopher Ford, “Bu türden kullanıma hazır veri akışı, İranlıların önceden sahip olmadığı teknik ve operasyonel olanakları beraberinde getirebilir” dedi.

Bazı uzmanlar da İran’ın daha önce ticari uydu şirketlerinden yüksek çözünürlüklü görüntüler alabildiğini ancak potansiyel askeri hedeflerle ilgili gerçek zamanlı veri elde etme yeteneğinin sınırlı olduğuna dikkat çekti.

İlk yerli üretim uydusunu Şubat 2009’da uzaya gönderen İran, sonraki yıllarda uzaya birçok uydu fırlattı ancak bunların uzayda kalma süresi kısa oldu.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, geçen sene nisanda Nur adı verilen ilk askeri uydunun başarıyla fırlatıldığını duyurmuştu.

The Washington Post’un haberi, ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 16 Haziran’da Cenevre’de yapmayı planladıkları buluşmadan birkaç gün önce yayımlandı.

Ayrıca ABD, ekonomik yaptırımların hafifletilmesi karşılığında İran’ın nükleer programının sınırlandırılmasına yönelik 2015 tarihli anlaşmanın yeniden canlandırılması için İran’la dolaylı görüşmeleri sürdürüyor.