Rusya’da askeri uçağın prototipi düştü

Rusya’nın Sovyetler Birliği sonrasında döneminde sıfırdan geliştirdiği ilk askeri nakliye uçağı olan İl-112V uçağının prototipi Moskova bölgesindeki uçuşu sırasında düştü.

Sputnik’e konuşan bir kaynağın açıklamasına göre İl-112V askeri nakliye uçağının prototipi Moskova bölgesindeki Kubinka’da düştü.

Birleşik Uçak Şirketi (OAK) bilgiyi doğruladı. Olayın bir eğitim uçuşu sırasında meydana geldiği belirtildi.

Uçağın kalkış sonrasında motor arızası yaşadığı ve motorlarından alev çıktığı görülürken, daha sonrasında ise ormanlık alana çakılan uçaktan kurtulan olmadığı bildirildi.

Kurulan özel komisyon olayın nedenlerini araştıracak.

Rusya’nın uzun yıllardır kullandığı Antonov An-26 uçağının yerine geçmesi beklenen İlyushin İl-112V askeri nakliye uçağı, Sovyetler Birliği döneminden sonra Rusya’da sıfırdan geliştirilen ilk uçak olma özelliğini taşıyor.

İl-112V uçağı ile ilgili çalışmalar 2014’ten bu yana devam ediyor.

Yeni uçağın, hizmet süresi tamamlanmak üzere olan An-26 uçaklarının 2030’a kadar yüzde 50’sinin, 2032’ye kadarsa yüzde 90’ının yerine geçmesi bekleniyor.

Ön verilere göre uçağın motoru alev aldı.

Uçak yapım sektöründen bir kaynak Sputnik’e yaptığı açıklamada, “Ön verilere göre uçakta bulunan mürettebat üyelerinin tamamı hayatını kaybetti. Düşüş sonrasında uçak tamamen zarar gördü ve yandı” dedi.