Rusya’da flaş İHA açıklaması

Rusya, Avrupa kıtasının her noktasına ulaşabilecek kapasitede olan İnsansız Hava Araçı (İHA) projesine son aşamaya geldi.

Son dönemde ülkelerin kendi savuma sanayiinde gerçekleştirdiği yatırımlar artarken, bu konuda en yoğun çalışmanın yapıldığı alan ise İHA’lar.

Son dönemde daha uzun menzil ve daha etkili İHA’lar için ülkeler büyük yarış içine girerken, Rusya’dan bu konuya ilişkin flaş bir açıklama yapıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın resmi gazetesi Krasnaya Zvezda’nın haberinde Rus ordusunun uçuşa Kaliningrad bölgesinden başladığında Avrupa kıtasının, Çukotka’dan başladığında Kanada’nın herhangi bir noktasına kadar ulaşabilecek insansız hava araçlarına sahip olacağı vurgulandı.

Sputnik’in derlediği Krasnaya Zvezda’nın haberine göre, Rusya, Avrupa kıtası ve Kanada’ya kadar gidebilecek yeni İHA’lar üzerindeki çalışmalarda sona yaklaştı.

Geliştirilen bu İHA’lar 3000 kilometre menzildeki görevleri gerçekleştirebilecek.

İHA’lar uçuşa Kaliningrad bölgesinden başladığında Avrupa kıtasının, Çukotka’dan başladığında ise Kanada’nın herhangi bir noktasına kadar ulaşabilecek.

Habere göre ayrıca Sergey Şoygu’nun savunma bakanı olarak görev yaptığı son 6 yılda Rusya ordusu için yaklaşık 40 insansız askeri araç geliştirildi.

Ordu 500 kilometre kadar mesafede devriye görevi yürütebilen 1800 aracın sahibi oldu. Tamir taburları ve şirketleri de yenilendi.

Bu da teçhizatların faaliyet gösterebilirliğini neredeyse iki katı artırdı.