Rusya’dan ABD’ye uzay mesajı

Son dönemde gündemde olan ABD’nin Uzay Kuvvetleri projesi için Rusya’dan açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, uzaya silah konuşlandıran ilk ülkenin Rusya olmayacağını belirtip bunun, ABD’de gözardı edilmemesi gereken bir sinyal olarak algılanması gerektiğini söyledi.

Rusya’da yayınlanan Mejdunarodnaya Jizn (Uluslararası Yaşam) dergisine demeç veren Ryabkov, ABD’deki uzay gücü tartışmaları hakkındaki bir soru karşısında, “Bu şekilde düşünenlerin sayısının az olmasına karşın, uzaya ilk silah yerleştiren biz olmayacağız. Bu, çok önemli bir sinyal. Washington’da bunun görardı edilemeyeceğini düşünüyorum” dedi.

Rus Dışişleri Yardımcısı’nın bu açıklaması, ABD yönetiminin, Rusya’nın uyduları hedef alabilecek füzeler geliştirdiği savıyla ABD’nin bir uzay gücü oluşturması planını zemine oturtmaya çalıştığı bir döneme denk geliyor.

“Gerçi modern Amerika’nın başkalarının düşüncelerine aldırış etmemesinin ne raddeye varabileceğini kestirmek mümkün değil. Zaten bu da uluslararası ilişkilerdeki en ciddi problemlerden biri” diye devam eden Ryabkov, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nitekim (ABD’nin) tek taraflı yaklaşım tavrının yoğunlaştığı ve Amerikan dış politikasını tarafından salınan toksinlerin sonucunda uluslararası tansiyonun yükseldiği bir dönemden geçiyoruz.”