Rusya’dan MH17 açıklaması

Ukrayna semalarında düşürülen MH17 için Hollandalı soruşturmacılardan yapılan flaş açıklamanın ardından Rusya kanadından da konuya ilişkin resmi açıklama yapıldı.

Hollandalı soruşturmacıların 2014’te Ukrayna’nın doğusunda düşen MH17 uçağını vurduğu iddia edilen BUK füzesinin Rusya’nın 53. Uçaksavar Tugayı tarafından fırlatıldığı açıklamasının ardından Rusya Savunma Bakanlığı, Rus askerlerinin olayla bir alakası olmadığı açıklamasını yaptı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Hollandalı güvenlik güçleriyle yapılan işbirliği çerçevesinde, Rusya’nın, uçağın düşürülmesinde Ukraynalı BUK sistemi birliklerinin yer aldığına işaret eden kanıtlar sunduğu vurgulandı.

Açıklamada “Hollandalı soruşturma grubunun çıkarımlarını sosyal medyadan aldığı ve çeşitli bilgisayar programları ile ustalıkla düzenlenmiş görüntülere dayandırması endişe verici. Ayrıca konuyla ilgili yapılan basın toplantısında kullanılan ve Ukrayna özel servisi tarafından hazırlanan görüntülerden bazıları Bellingcat isimli internet sitesinden sahte araştırmacılar tarafından kullanılmıştı” ifadelerine yer verildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, olayın faillerinin gerçekten bulunması isteniyorsa, soruşturma ekibinin Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) veya Bellingcat’ten alınan sahte materyallere değil, gerçeklere dayalı açıklamalar yapması gerektiğini belirtti.

Açıklamada, Hollandalı soruşturmacıların uçağın düştüğü alanın yakınlarında bulunan görgü tanıklarının, füzenin Ukrayna ordusunun kontrolündeki bölgeden geldiği yönündeki açıklamalarını gözardı ettiği de vurgulandı.

Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a giden ve 298 yolcunun bulunduğu uçak, Ukrayna hükümeti ile bağımsızlık isteyen milisler arasındaki çatışmaların ülkenin doğusunda en yoğun olduğu dönemlerden birinde düşürülmüştü.

Etiketler: ,