Rusya’dan Su-27 kazası yorumu

Rusya’dan, dün Ukrayna’da düzenlenen tatbikat sırasında düşen Su-27 savaş uçağı için ilginç bir açıklama yapıldı.

Gazetem.ru’da yer alan habere göre, Duma BDT ülkeleri Komitesi Başkan Yardımcısı Viktor Vodolatskiy, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığının bir uçuş eğitimi sırasında Su-27 uçağının Vinnitsa Oblastı’nda düşmesine yönelik açıklamasının üzerine yorumda bulundu.

Vodolatskiy, tatbikatlar sırasında Ukrayna Hava Kuvvetleri ve NATO pilotları arasında savaş tatbikatları gerçekleştirildiğini kaydetti.

Volodatskiy yaptığı açıklamada “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin ifadelerine göre, Su-27 Amerikan aracından tamamen üstün. Amerikan pilotlarının Su-27’nin çalışmalarını kritik derecedeki yüklemelerde test etmeye karar verdikleri yönünde bilgi var. Bu nedenle, onların pilotu Ukraynalı pilot ile birlikte uçağa bindi ve uçuşa başladı” dedi.

Teknik parametrelere göre, uçağın aşırı yüklemeyi geçtiğini, ancak Ukrayna uçaklarının bakımı uygun seviyede yapılmadığı için aşırı yük düzeyini geçemediğini belirtti.

Duma BDT ülkeleri Komitesi Başkan Yardımcısı, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ekipmanı eskidi ve gerekli bakım çalışmalarından geçemiyor” dedi.