Rusya’dan titanyum kararı

Rus hükümeti ABD’nin Suriye’de yaşanan gerilim nedeniyle Rusya’ya uyguladığı yeni yaptırımlara karşın Rusya’nın uçak üreticilerine titanyum konusunda yaptırım uygulamayacağını açıkladı.

Boeing ve Airbus’ın en büyük titanyum tedarikçisi olan Rus VSMPO-Avisma’nın eğer titanyum yaptırımı uygulanırsa bundan olumsuz etkileneceği belirtilirken, bu nedenle titanyum konusunda dev uçak üreticilerine herhangi bir yaptırımın uygulanmayacağı açıklandı.

VSMPO-Avisma şirketinin ABD yaptırımlarına cevap olarak titanyum konusunda karşı yaptırım uygulanmaması konusunda Rus hükümetine uyarıda bulunduğu belirtildi.

Dünyanın en büyük titanyum üreticisi olan Rus şirket uzun yıllardır havacılık sektörünün dev üreticileri olan Boeing ve Airbus’la çalışıyor.

Rusya Federasyon Konseyi Bütçe Komitesi Başkanı Sergey Ryabuhin, Washington’ın yaptırımlarına karşılık olarak Rus milletvekillerinin sunduğu yaptırım tekliflerinin kabul edilmesi halinde ABD’ye Boeing uçaklarının üretimi için gerekli olan titanyumun sevkiyatını durduracaklarını açıklamıştı.

AirTürkHaber