Rusya’dan Türkiye’ye ek sefer için önemli gelişme

Rusya, turistlerin talebini karşılamak için Türkiye’nin istediği rekor uçuş iznini vermeye hazırlanıyor.

Devlet Duması Turizm ve Turizm Altyapı Geliştirme Komitesi, Türk havayolu firmalarının gerekli sayıda charter uçuşu yapabilmesi için hükümete başvurmaya karar verdi.

Interfax turizm haber portalının ulaştığı başvuru yazısı, Rusya Federal Turizm Ajansı ile yapılan görüşmenin ardından Ulaştırma Bakanlığı’na yollandı.

Komite Başkanı Sagandci Tarbayev, “Rus turistlerin, Türkiye uçuşlarına yönelik talebi karşılanamayınca Türk Hava Yolları bu sorunun çözümüne talip oldu. Bugüne kadar Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı THY’ye 108 uçuş için izin verdi. Bu rakam haftada 100 bin turist demek, yani yeterli değil. Türkler 349 uçuş izni istiyor” dedi.

Turkrus.com’un aktardığı habere göre Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova da “Bizim pozisyonumuz net: Rusya Federasyonu’na karşı yaptırım uygulamayan, güvenliği sağlamaya ve turistlerimizi almaya hazır olan tüm dost ülkelerle her türlü fırsatı kullanmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Doguzova, bu nedenle THY tarafından talep edilen 349 uçuş izni başvurusunu desteklediklerini ve hükümetten onay istediklerini söyledi.