Rusya’dan yeni hipersonik füze

Rusya lideri Vladimir Putin, Avangard adlı hipersonik kanatlı planörlü stratejik füze sisteminin önümüzdeki aylarda Rus ordusuna teslim edileceğini duyurdu.

Valday Tartışma Kulübü’nün genel oturumunda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avangard adlı hipersonik kanatlı planörlü stratejik füze sisteminin önümüzdeki aylarda Rus ordusunun envanterine geçeceğini belirtti.

“Avangard sistemi önümüzdeki aylarda orduya teslim edilecek” diyen Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu alandaki tüm rakiplerimizi sollamış olmamız, açıkça görülen bir gerçek ve meslektaşlarımız da bunun bilincinde. Şimdilik hiç kimsenin elinde hassas hipersonik silah yok. Bazıları bu silahı 1.5-2 yıl sonra test etmeyi planlıyor. Bizdeyse (bu silah) artık hizmete girmiş durumda.”

RUSYA’NIN NÜKLEER SİLAHLAR KONSEPTİNDE ÖNLEYİCİ SALDIRI BULUNMUYOR

Rusya lideri Putin, Rusya’nın ancak potansiyel saldırganın kendisine saldırdığından emin olduğu zaman nükleer silah kullanmaya hazır olacağını, Rusya’nın nükleer silahlar konseptinde önleyici saldırının bulunmadığını söyledi.

Putin, “Bizim nükleer silah kullanma konseptimizde önleyici saldırı siye bir şey yok. Bizim konseptimiz, karşı tarafın saldırısına yanıt vermek” diye konuştu.

Bunun, ‘Rusya’nın ancak potansiyel saldırganın kendisine saldırdığından emin olduğu zaman nükleer silah kullanmaya hazır olacağı ve kullanacağı’ anlamına geldiğini vurgulayan Putin, “Moskova’nın nükleer doktrininin özünde ‘yanıt olarak karşı saldırı’ kavramı yer alıyor, saldırgan intikamın kaçınılmaz olduğunu ve her ne olursa olsun imha edileceğini bilmeli” ifadelerini kullandı.